Highest rated films

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★

  • Black Widow

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★★

  • Encanto

    ★★★★

  • No Time to Die

    ★★★★

  • Ron's Gone Wrong

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Onward

    ★★★★

  • Creed

    ★★★★

  • Evil Angels

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★½

  • A Quiet Place Part II

    ★★★½

  • Creed II

    ★★★

  • The Addams Family

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 29 Films watched
  • 2.4 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

Creed

Jan 1

Last Film

Encanto

Dec 26

Genres, countries & languages

Action
16 films
Adventure
14 films
Sci Fi
14 films
Fantasy
9 films
Drama
7 films
Comedy
6 films
Family
5 films
Animation
5 films
Thriller
5 films
Horror
4 films
USA
28 films
UK
5 films
Canada
4 films
Argentina
1 film
Ireland
1 film
France
1 film
Australia
1 film
China
1 film
English
29 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 11

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Sound of Metal
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Highlander II: The Quickening
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Spider-Man: No Way Home
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Evil Angels
Average weighted rating:

3.4

Films Mike watched in 2021

  • Encanto
  • Spider-Man: No Way Home
  • Onward
  • Ron's Gone Wrong
  • Eternals
  • Dune
  • The Addams Family 2
  • No Time to Die
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • Logan
  • The Green Knight
  • The Suicide Squad
  • Evil Angels
  • Venom
  • Black Widow
  • The Tomorrow War
  • The Addams Family
  • F9
  • A Quiet Place Part II
  • A Quiet Place
  • Mortal Kombat
  • Tom Clancy's Without Remorse
  • Dark Phoenix
  • Godzilla vs. Kong
  • Tenet
  • Highlander II: The Quickening
  • Sound of Metal
  • Creed II
  • Creed

World map

Highly rated films Mike is yet to see

  • Twenty One Pilots: Livestream Experience
  • Kadaisi Vivasayi
  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Come from Away
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Bo Burnham: Inside
  • Monica and Friends: Lessons

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more