Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
The Master of Disguise

The Master of Disguise

2002
×
Read the review Edit this entry  
04
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Together Together

Together Together

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
After We Fell

After We Fell

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Uncondemned

The Uncondemned

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Rent

Rent

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ramona and Beezus

Ramona and Beezus

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Humans

The Humans

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Procession

Procession

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bambi

Bambi

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Daisies

Daisies

1966
×
Read the review Edit this entry  
17
Romeo & Juliet

Romeo & Juliet

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live

Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
Gad

Gad

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Getaway

Getaway

2013
×
Read the review Edit this entry  
07
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Behaving Badly

Behaving Badly

2014
×
Read the review Edit this entry  
31
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mass

Mass

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bulletproof

Bulletproof

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Amistad

Amistad

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry