Murphy has logged 325 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The International

The International

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
It

It

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love, Antosha

Love, Antosha

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Trump Prophecy

The Trump Prophecy

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Waves

Waves

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
Read the review Edit this entry  
03
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mr. Jealousy

Mr. Jealousy

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Canyons

The Canyons

2013
×
Read the review Edit this entry  
27
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Up

Up

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stoker

Stoker

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry