Sort by

Murphy has logged 306 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Test Pattern

Test Pattern

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Undine

Undine

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Invisible Woman

The Invisible Woman

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Voyagers

Voyagers

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Baby Boom

Baby Boom

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
The International

The International

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Breathe In

Breathe In

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Monte Carlo

Monte Carlo

2011
×
Read the review Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bullets Over Broadway

Bullets Over Broadway

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rampart

Rampart

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Master of Disguise

The Master of Disguise

2002
×
Read the review Edit this entry  
04
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Together Together

Together Together

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
After We Fell

After We Fell

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Uncondemned

The Uncondemned

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Rent

Rent

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ramona and Beezus

Ramona and Beezus

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Humans

The Humans

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry