Sort by

Michael has logged 301 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Adventures of Scamper the Penguin

The Adventures of Scamper the Penguin

1986
×
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Zathura: A Space Adventure

Zathura: A Space Adventure

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mission: Impossible – Ghost Protocol

Mission: Impossible – Ghost Protocol

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Yeah Video

The Yeah Video

2014
×
Read the review Edit this entry  
05
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Strange World

Strange World

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Plus One

Plus One

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tumbbad

Tumbbad

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
20,000 Leagues Under the Sea

20,000 Leagues Under the Sea

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sky High

Sky High

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Murina

Murina

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry