Sort by

Michael has logged 30 entries for films during August 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
One Week

One Week

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Predators

Predators

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Predator 2

Predator 2

1990
×
Read the review Edit this entry  
13
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Luck

Luck

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pizza

Pizza

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry