Sort by

Michael has logged 36 entries for films during September 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Love Nest

The Love Nest

1923
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Young Mr. Jazz

Young Mr. Jazz

1919
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Take a Chance

Take a Chance

1918
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Just Neighbors

Just Neighbors

1919
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Goat

The Goat

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Athena

Athena

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Blacksmith

The Blacksmith

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Love Nest

The Love Nest

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Magnum Opus

Magnum Opus

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dick

Dick

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cops

Cops

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mothra

Mothra

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
X

X

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry