Sort by

Michael has logged 34 entries for films during November 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tumbbad

Tumbbad

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
20,000 Leagues Under the Sea

20,000 Leagues Under the Sea

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sky High

Sky High

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Murina

Murina

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
MouseHunt

MouseHunt

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zen - Grogu and Dust Bunnies

Zen - Grogu and Dust Bunnies

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
The Haunted Swordsman

The Haunted Swordsman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Following

Following

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry