Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Edit this entry  
02
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
Edit this entry  
31
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
Edit this entry  
30
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
O Fantasma

O Fantasma

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Torre Bela

Torre Bela

1975
×
Edit this entry  
22
Letters to a Dictatorship

Letters to a Dictatorship

2006
×
Edit this entry  
22
Reminiscences of a Journey to Lithuania

Reminiscences of a Journey to Lithuania

1972
×
Edit this entry  
18
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Weekend

Weekend

2011
×
Edit this entry  
15
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Nowhere

Nowhere

1997
×
Edit this entry  
28
Gummo

Gummo

1997
×
Edit this entry  
22
Ma

Ma

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Matangi / Maya / M.I.A.

Matangi / Maya / M.I.A.

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Black Swan

Black Swan

2010
×
Edit this entry  
07
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
Edit this entry  
21
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
Edit this entry  
23
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
Edit this entry  
21
Ma mère

Ma mère

2004
×
Edit this entry  
12
Theorem

Theorem

1968
×
Edit this entry  
25
This Is Our Land

This Is Our Land

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Motorcycle Diaries

The Motorcycle Diaries

2004
×
Edit this entry  
09
Law of Desire

Law of Desire

1987
×
Edit this entry  
08
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pride

Pride

2014
×
Edit this entry  
09
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
Edit this entry  
08
Arabian Nights

Arabian Nights

1974
×
★★★★
Edit this entry  
07
Kedi

Kedi

2016
×
Edit this entry  
06
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
Edit this entry  
05
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Canterbury Tales

The Canterbury Tales

1972
×
★★★½
Edit this entry  
01
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
Edit this entry  
28
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★½
Edit this entry  
25
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Quince Tree Sun

The Quince Tree Sun

1992
×
★★★★
Edit this entry  
05
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Edit this entry  
01
As Armas e o Povo

As Armas e o Povo

1975
×
Edit this entry  
29
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Fireworks

Fireworks

1947
×
Edit this entry  
14
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
Edit this entry  
13
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry