RSS feed for M.K.
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Into the Abyss

Into the Abyss

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Dieter Needs to Fly

Little Dieter Needs to Fly

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Encounters at the End of the World

Encounters at the End of the World

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cave of Forgotten Dreams

Cave of Forgotten Dreams

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Meeting Gorbachev

Meeting Gorbachev

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Incident at Loch Ness

Incident at Loch Ness

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Confessions of an Alien Abductee

Confessions of an Alien Abductee

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Samsara

Samsara

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Australien Skies 2: Contact Of Interest

Australien Skies 2: Contact Of Interest

2018
×
★½
Edit this entry  
21
Shag Harbour UFO Incident

Shag Harbour UFO Incident

2000
×
Read the review Edit this entry  
20
Sasquatch on Lake Superior

Sasquatch on Lake Superior

×
Read the review Edit this entry  
18
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Titanic: The Legend Goes On...

Titanic: The Legend Goes On...

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Naqoyqatsi

Naqoyqatsi

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Secret KGB UFO Files

The Secret KGB UFO Files

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
UFO - The Secret, Evidence We Are Not Alone

UFO - The Secret, Evidence We Are Not Alone

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Westall 66: A Suburban UFO Mystery

Westall 66: A Suburban UFO Mystery

2010
×
Read the review Edit this entry  
11
Invention for Destruction

Invention for Destruction

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Kraa! The Sea Monster

Kraa! The Sea Monster

1998
×
Read the review Edit this entry  
07
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Portrait of Jason

Portrait of Jason

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Feeding My Toads Mealworms

Feeding My Toads Mealworms

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Witness of Another World

Witness of Another World

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Underground

The Underground

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Titanic: The Final Word with James Cameron

Titanic: The Final Word with James Cameron

2012
×
Edit this entry  
25
Reflections on Titanic

Reflections on Titanic

2012
×
Edit this entry  
24
The Legend of the Titanic

The Legend of the Titanic

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Visitors from the Unknown

Visitors from the Unknown

1991
×
Read the review Edit this entry  
23
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Titanic Sinks in Real Time

Titanic Sinks in Real Time

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Titanic

Titanic

1943
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Titanic

Titanic

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Willow Creek

Willow Creek

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry