RSS feed for M.K.

M.K. has logged 314 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Reflections in a Golden Eye

Reflections in a Golden Eye

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Terror in the Skies

Terror in the Skies

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Terminator 3: Rise of the Machines

Terminator 3: Rise of the Machines

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Phantoms

Phantoms

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fall

The Fall

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hansel and Gretel

Hansel and Gretel

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Razorback

Razorback

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Birth

Birth

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Amatory

Amatory

×
Read prior review Edit this entry  
17
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
My House Walk-Through

My House Walk-Through

2016
×
Edit this entry  
05
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
American Woman

American Woman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Judy

Judy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Promare

Promare

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Promare: Lio-hen

Promare: Lio-hen

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Promare: Galo-hen

Promare: Galo-hen

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hunt for the Skinwalker

Hunt for the Skinwalker

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Shadow Out of Time

The Shadow Out of Time

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Curse

The Curse

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Bob Lazar: Area 51 and Flying Saucers

Bob Lazar: Area 51 and Flying Saucers

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Memory: The Origins of Alien

Memory: The Origins of Alien

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Crystal Calls - Making The Dark Crystal: Age of Resistance

The Crystal Calls - Making The Dark Crystal: Age of Resistance

2019
×
Edit this entry