RSS feed for Matt
  • Fear City: New York vs The Mafia

    ★★★

  • The Old Guard

    ★★★

  • Jim Jefferies: Intolerant

    ★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • Jeffrey Epstein: Filthy Rich

    ★★★½

  • Hannah Gadsby: Douglas

    ★★★★

  • Patton Oswalt: I Love Everything

    ★★★★

  • Trial by Media

    ★★★½

  • Extraction

    ★★★½

  • Red Dwarf: The Promised Land

    ★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★

  • Misbehaviour

    ★★½

  • Marc Maron: End Times Fun

    ★★★½

  • Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis

    ★★★

  • Playdate with Destiny

    ★★★

  • DC Showcase: The Phantom Stranger

    ★★

  • The Call of the Wild

    ★★★

  • McMillion$

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Dave Chappelle: The Kennedy Center Mark Twain Prize

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Little Women

    ★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Lucian Freud: A Self Portrait - EOS

    ★★★

  • The Irishman: In Conversation

    ★★★½

  • Never Surrender: A Galaxy Quest Documentary

    ★★★★

  • Dark Waters

    ★★★

  • The Amber Light

    ★★★

  • The Good Liar

    ★★★

  • Slayer: The Repentless Killogy

    ★★★★

  • 21 Bridges

    ★★★½

  • DC Showcase: Death

    ★★★★

  • #AnneFrank. Parallel Stories

    ★★★½

  • The Addams Family

    ★★

  • Cleanin' Up the Town: Remembering Ghostbusters

    ★★★½

  • Devil's Revenge

    ★½

  • The Irishman

    ★★★½

  • VFW

    ★★★½

  • Rambo: Last Blood

    ★★½

  • 3 from Hell

    ★★

  • Battle at Big Rock

    ★★★★

  • Western Stars

    ★★★★

  • Bikram: Yogi, Guru, Predator

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Proxima

    ★★★

  • Color Out of Space

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★½

  • True History of the Kelly Gang

    ★★★½

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • The Kingmaker

    ★★★★

  • The Crystal Calls - Making The Dark Crystal: Age of Resistance

    ★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★

  • The Aeronauts

    ★★★

  • Judy

    ★★½

  • Hitsville: The Making of Motown

    ★★★★

  • Angel Has Fallen

    ★★★

  • The Family

    ★★★

  • DC Showcase: Sgt. Rock

    ★★★

  • Enter the Anime

    ★½

  • Iron Fists and Kung Fu Kicks

    ★★★★

  • Weathering with You

    ★★★

  • Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

    ★★

  • The Lion King

    ★½

  • Mrs Lowry & Son

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Child's Play

    ★★★

  • Shaft

    ★★★

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Liam Gallagher: As It Was

    ★★½

  • Dark Phoenix

    ★★