RSS feed for Matt

Matt has logged 549 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Surviving R. Kelly

Surviving R. Kelly

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Hellboy

Hellboy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Hannie Caulder

Hannie Caulder

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Legend of the Werewolf

Legend of the Werewolf

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Beast

The Beast

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★★
Edit this entry  
25
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shrek the Halls

Shrek the Halls

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★
Edit this entry  
24
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Game of Thrones: The Last Watch

Game of Thrones: The Last Watch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Giant Claw

The Giant Claw

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Giant Behemoth

The Giant Behemoth

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Night Strangler

The Night Strangler

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Night Stalker

The Night Stalker

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Captain America

Captain America

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Blood Beast Terror

The Blood Beast Terror

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Vault of Horror

The Vault of Horror

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dr. Terror's House of Horrors

Dr. Terror's House of Horrors

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Singing Ringing Tree

The Singing Ringing Tree

1957
×
★★★
Edit this entry  
18
It's Alive: The True Story of Frankenstein

It's Alive: The True Story of Frankenstein

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dream Lover

Dream Lover

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Kingmaker

The Kingmaker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Amber Light

The Amber Light

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★
Edit this entry  
14
Kiss the Girls

Kiss the Girls

1997
×
★★★
Edit this entry  
12
The Mighty Quinn

The Mighty Quinn

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Death Wish 3

Death Wish 3

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
LEGO Marvel Super Heroes: Black Panther - Trouble in Wakanda

LEGO Marvel Super Heroes: Black Panther - Trouble in Wakanda

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hitman Hart: Wrestling with Shadows

Hitman Hart: Wrestling with Shadows

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Return to the 36th Chamber

Return to the 36th Chamber

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Behind the Curve

Behind the Curve

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★½
Edit this entry  
07
Iron Fists and Kung Fu Kicks

Iron Fists and Kung Fu Kicks

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Study in Terror

A Study in Terror

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tommy

Tommy

1975
×
★★★
Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Biggest Little Farm

The Biggest Little Farm

2018
×
★★★★
Edit this entry