Sort by

maiara has logged 377 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Strangers from Hell

Strangers from Hell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Boy Called Christmas

A Boy Called Christmas

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Novice

The Novice

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Edit this entry  
30
Taipei Suicide Story

Taipei Suicide Story

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Hummingbird

Hummingbird

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Villains

Villains

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Abe

Abe

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bruised

Bruised

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Equality Before the Violence

Equality Before the Violence

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hellbound

Hellbound

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Silenced

Silenced

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Marighella

Marighella

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
We Couldn't Become Adults

We Couldn't Become Adults

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
System Crasher

System Crasher

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Metamorphosis

Metamorphosis

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry