2016

MLPTMY MLPTMY’s year in review

MLPTMY’s highest rated films

  • Home Alone

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • Kicks

    ★★★★★

  • The Wailing

    ★★★★★

  • The Witch

    ★★★★★

  • Titanic

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • The Untamed

    ★★★★★

  • Buster's Mal Heart

    ★★★★★

  • Predator

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • The Crow

    ★★★★★

  • Independence Day

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 282 Films watched
  • 23.5 Average per month
  • 5.4 Average per week

Milestones

First Film

Madman

Jan 1

Most Watched

The Witch

3 times

Deadpool

3 times

The Jungle Book

twice

Last Film

Trash Fire

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Thriller
114 films
Horror
104 films
Drama
79 films
Action
79 films
Comedy
66 films
Adventure
65 films
Sci Fi
54 films
Fantasy
34 films
Crime
24 films
Family
19 films
USA
222 films
UK
34 films
Canada
23 films
Germany
14 films
France
13 films
Australia
12 films
Hong Kong
6 films
Japan
5 films
Ireland
5 films
China
5 films
English
263 films
Spanish
20 films
Russian
12 films
French
12 films
German
11 films
Chinese
10 films
Japanese
8 films
Korean
7 films
Portuguese
5 films
Italian
4 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 58 Added 159

Watchlist

Stars

Directors

MLPTMY’s most liked review

The Void

★★★½

A throwback to practical effects splatter fest horror films from the '70s and '80s. The atmosphere, visuals, and music are great. Practical effects are rare these days, so it was a treat to see something that managed to look reminiscent of movies like The Thing and The Fly. The story although ambiguous, is ambitious, but its average actors weren't able to bring it fully to life.

More reviews

MLPTMY’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Jaws: The Revenge
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Blackwater

Films watched in 2016

  • Trash Fire
  • The Childhood of a Leader
  • Star Trek Beyond
  • Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows
  • Hardcore Henry
  • Home Alone
  • Kubo and the Two Strings
  • Three O'Clock High
  • Captain Fantastic
  • The Handmaiden
  • Blood Father
  • Suicide Squad
  • The Eyes of My Mother
  • Bite
  • Midnight Special
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Passengers
  • Arrival
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The Lobster
  • Before I Wake
  • Shelley
  • I Am Not a Serial Killer
  • Swiss Army Man
  • Daddy's Home
  • The Fits
  • Worry Dolls
  • Morris from America
  • Kickboxer: Vengeance
  • Pet
  • The Nice Guys
  • Kicks
  • Sisters
  • Viral
  • Gods of Egypt
  • Train to Busan
  • Morgan
  • Man Down
  • Sour Grapes
  • Yoga Hosers
  • The Good Neighbor
  • The Jungle Book
  • Into the Inferno
  • The Wailing
  • The Angry Birds Movie
  • The Other Side of the Door
  • Emelie
  • My Beloved Bodyguard
  • Audrie & Daisy
  • The Witch
  • Howl
  • Remember
  • The Monster
  • Sing Street
  • Moana
  • The House on Pine Street
  • Into the Forest
  • The Witches
  • Under the Shadow
  • Intruder
  • Dementia
  • The Ones Below
  • TMNT
  • Doctor Strange
  • Clown
  • Titanic
  • Thinner
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • The Keeping Room
  • Jeruzalem
  • The Girl in the Photographs
  • 40 Days and 40 Nights
  • Paradox
  • Baskin
  • Pandemic
  • 10 Things I Hate About You
  • Aliens
  • Scherzo Diabolico
  • Sky High
  • Sanctum
  • Without Warning
  • The Nest
  • I Am the Pretty Thing That Lives in the House
  • They're Watching
  • Southbound
  • The Conjuring 2
  • What We Become
  • Holidays
  • Three… Extremes
  • The Invitation
  • Darling
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Playground
  • The Untamed
  • Playground
  • Nova Seed
  • The Girl with All the Gifts
  • Down Under
  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
  • Re: Born
  • Dog Eat Dog
  • Fashionista
  • Elle
  • Salt and Fire
  • Headshot
  • We Are the Flesh
  • Buster's Mal Heart
  • The Osiris Child: Science Fiction Volume One
  • The Dwarves Must Be Crazy
  • The Red Turtle
  • The Void
  • Better Watch Out
  • The Invisible Guest
  • Don't Breathe
  • Blair Witch
  • Snowden
  • Chef
  • Fittest On Earth (The Story Of The 2015 Reebok CrossFit Games)
  • Jane Got a Gun
  • The Finest Hours
  • Jaws: The Revenge
  • Black Mass
  • Jaws 3-D
  • Jaws 2
  • Godsend
  • Predators
  • Predator
  • The Pack
  • Predator 2
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • The Matrix
  • 30 Days of Night
  • The Lost Boys
  • Ghostbusters
  • The Secret Life of Pets
  • The Wave
  • Don't Look Now
  • Blade
  • Lights Out
  • Ghostbusters
  • Alpha Dog
  • Mike and Dave Need Wedding Dates
  • Twister
  • Blade II
  • Jaws
  • Finding Dory
  • Trainwreck
  • The Shallows
  • Independence Day: Resurgence
  • The Invasion
  • Top Spin
  • The Astronaut's Wife
  • They Look Like People
  • Ava's Possessions
  • Rabid Dogs
  • A Clockwork Orange
  • The Crow
  • Independence Day
  • Tiger House
  • Beerfest
  • Like Mike
  • Unfinished Business
  • The Intern
  • The Dark Knight
  • Batman Begins
  • Shanghai Knights
  • The Do-Over
  • Jurassic Park III
  • The Lost World: Jurassic Park
  • Lost in Space
  • Jurassic Park
  • Ouija
  • Tropic Thunder
  • Fantastic 4: Rise of the Silver Surfer
  • Dope
  • Fantastic Four
  • Spotlight
  • Snakes on a Plane
  • Pitch Perfect 2
  • The Ruins
  • Dracula Untold
  • Annabelle
  • Jupiter Ascending
  • The Darkness
  • Get Hard
  • Green Room
  • The Huntsman: Winter's War
  • Keanu
  • Captain America: Civil War
  • Jurassic World
  • Minions
  • Kung Fu Panda
  • Just Friends
  • Hotel Transylvania 2
  • The Jungle Book
  • Maze Runner: The Scorch Trials
  • Room
  • Mojave
  • Digging for Fire
  • Fright Night 2: New Blood
  • Beyond the Reach
  • Hush
  • The Hallow

See all 282

Highly rated films MLPTMY missed

  • Moonlight
  • Lemonade
  • One More Time with Feeling
  • Your Name.
  • La La Land
  • 13th
  • Bo Burnham: Make Happy
  • I Am Not Your Negro

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more