mlpv86 has logged 349 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Green Book

Green Book

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Silver

Silver

2006
×
Read the review Edit this entry  
29
Silver

Silver

2006
×
Read prior review Edit this entry  
29
Arnulf Rainer

Arnulf Rainer

1960
×
Read the review Edit this entry  
29
Silver Streak

Silver Streak

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Untitled (Pink Dot)

Untitled (Pink Dot)

2007
×
Read the review Edit this entry  
29
Infinity Doors

Infinity Doors

2010
×
Edit this entry  
29
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Roma

Roma

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
[REC]

[REC]

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fletch

Fletch

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Almost Christmas

Almost Christmas

2016
×
Edit this entry  
25
Seasons of the Year

Seasons of the Year

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blue

Blue

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tristana

Tristana

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Very English Scandal

A Very English Scandal

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Magic Blade

The Magic Blade

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Moolaadé

Moolaadé

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Leviathan

Leviathan

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
A Very English Scandal

A Very English Scandal

2018
×
Read prior review Edit this entry  
23
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lilli

Lilli

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
Life Itself

Life Itself

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
Read the review Edit this entry  
18
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry