mlpv86 has logged 75 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Crowd

The Crowd

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Epic Movie

Epic Movie

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Disaster Movie

Disaster Movie

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
28
The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Christmas, Again

Christmas, Again

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
2010

2010

1984
×
½
Read the review Edit this entry  
25
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
Read the review Edit this entry  
25
Tabu

Tabu

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tabu

Tabu

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
American Animals

American Animals

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Zama

Zama

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
Read the review Edit this entry  
22
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
Read the review Edit this entry  
22
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry