Sort by

river has logged 308 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Duchess

The Duchess

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bombshell

Bombshell

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★½
Edit this entry  
15
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Judy

Judy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Europa Europa

Europa Europa

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Conspiracy

Conspiracy

2001
×
★★★★
Edit this entry  
01
Capote

Capote

2005
×
★★★★
Edit this entry  
01
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
22
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry