Sort by

emily has logged 56 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Yesterday There Were Strange Things in the Sky

Yesterday There Were Strange Things in the Sky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Neon Bull

Neon Bull

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Brainstorm

Brainstorm

2000
×
★★★★
Edit this entry  
01
Good Luck

Good Luck

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Drained

Drained

2006
×
★★★
Edit this entry  
21
Estômago: A Gastronomic Story

Estômago: A Gastronomic Story

2007
×
★★★★
Edit this entry  
06
Her

Her

2013
×
★★½
Edit this entry  
31
Reflexões de um Liquidificador

Reflexões de um Liquidificador

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Man Amidst Bees

A Man Amidst Bees

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mindr

Mindr

2017
×
Edit this entry  
27
Sundown

Sundown

2020
×
Edit this entry  
26
Farewell Song

Farewell Song

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
Edit this entry  
23
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Looks That Kill

Looks That Kill

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Reaching for the Moon

Reaching for the Moon

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Young Adult Matters

Young Adult Matters

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
Edit this entry  
07
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Blue

Blue

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
01
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
22
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
Edit this entry  
20
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
Read the review Edit this entry  
19
Sidewalls

Sidewalls

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Edit this entry  
14
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Leonilson, sob o Peso dos Meus Amores

Leonilson, sob o Peso dos Meus Amores

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
06
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★
Edit this entry  
31
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
22
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Soul

Soul

2020
×
Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Blue Spring

Blue Spring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
Edit this entry  
18
future

future

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Tea Time

Tea Time

2007
×
★★★
Edit this entry  
12
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
Edit this entry  
27
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
Edit this entry  
21
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Edit this entry  
21
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Edit this entry  
20
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry