Sort by

Marcel has logged 45 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
In Order of Disappearance

In Order of Disappearance

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Confetti Harvest

Confetti Harvest

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mommy

Mommy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
How to Avoid Everything

How to Avoid Everything

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Locke

Locke

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Pool

The Pool

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
16
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Supernova

Supernova

2014
×
★★½
Edit this entry  
13
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Double

The Double

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Oculus

Oculus

2013
×
★★½
Edit this entry  
21
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
Her

Her

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Venus in Fur

Venus in Fur

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Philomena

Philomena

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Edit this entry