🚫matthew🚫 has logged 36 entries for films during July 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Lesson

The Lesson

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The New World

The New World

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
La Vie de Bohème

La Vie de Bohème

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
88:88

88:88

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
That Awkward Moment

That Awkward Moment

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Ixcanul

Ixcanul

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lost Honor of Katharina Blum

The Lost Honor of Katharina Blum

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sparrows

Sparrows

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made

Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brothers

Brothers

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
He Hated Pigeons

He Hated Pigeons

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Forest for the Trees

The Forest for the Trees

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
I Hired a Contract Killer

I Hired a Contract Killer

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Executioners from Shaolin

Executioners from Shaolin

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Keanu

Keanu

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The River

The River

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ariel

Ariel

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Five Shaolin Masters

Five Shaolin Masters

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
Read the review Edit this entry  
09
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Holy Flame of the Martial World

Holy Flame of the Martial World

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cat Listening to Music

Cat Listening to Music

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Times Square

Times Square

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Blue Hour

The Blue Hour

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Bambi Meets Godzilla

Bambi Meets Godzilla

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry