Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Sunset Diaries

Sunset Diaries

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Sunset Diaries
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Sunset Diaries’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Vive L'Amour

    Vive L'Amour 1994

    ★★★★★ Watched by Sunset Diaries 04 May 2022

    Due to their loneliness, they forget how to express in words, so they use actions.

  • Round About Midnight

    Round About Midnight 1999

    ★★★★★ Watched by Sunset Diaries 12 Feb 2022

    When I see a beautiful sunset, I hear jazz

  • Big Night

    Big Night 1996

    ★★★★★ Watched by Sunset Diaries 10 Dec 2021

    Liked the final scene, when the morning arrived, after the long nigh. the two brothers sat on the table, eating their breakfast which was smiple yet perfectly cooked fried eggs. The sound of the cooking and the rays of the morning sun finding their way into the kitchen made it very peaceful.

  • The French Dispatch

    The French Dispatch 2021

    ★★★★★ Rewatched by Sunset Diaries 28 Oct 2021

    It has a flavour

  • The Vanishing

    The Vanishing 1988

    ★★★★★ Watched by Sunset Diaries 19 Sep 2021

    How far can we go to know the truth?

  • The Great Ecstasy of Woodcarver Steiner

    The Great Ecstasy of Woodcarver Steiner 1974

    ★★★★★ Watched by Sunset Diaries 03 Sep 2021 1

    Herzog asked popol to compose music that makes one forget about gravity, and what beautiful music popol has made, never thought that the feeling of forgetting about gravity would be this touching.

  • The Moment of Truth

    The Moment of Truth 1965

    ★★★★★ Watched by Sunset Diaries 10 Jul 2021

    Liked the scene when the man was standing under the tree, looking at the peasants, young men, old women were working while the dust was floating in the air. I imagine at that moment he remembered his father when he told him that nothing's better than a glass of wine and a slice of bread in your own home. It's home, he eventually realized. but sadly, he belongs to a different world now.
    A great watch.

  • Ten

    Ten 2002

    ★★★★★ Watched by Sunset Diaries 09 Jul 2021

    "come what may"
    "Take me to grandma"

  • It's Only Talk

    It's Only Talk 2005

    ★★★★★ Watched by Sunset Diaries 19 Jun 2021

    I'd like someone to steal my camera and take pictures of his own. My favorite hiroki's movie

  • A Promise

    A Promise 1986

    ★★★★★ Watched by Sunset Diaries 15 Jun 2021

    I was so touched by the opening music, then I saw hosono's name in the credit, it filled me with astoneshiment and of course made me more enthusiastic to watch the movie.

  • The Second Game

    The Second Game 2014

    ★★★★★ Watched by Sunset Diaries 01 Jun 2021

    Bravo you referred well old man

  • Hill of No Return

    Hill of No Return 1992

    ★★★★★ Watched by Sunset Diaries 29 May 2021

    It's okay to cry, I have no tears

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro