RSS feed for Murilo
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Insidious: The Last Key

Insidious: The Last Key

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Trixie Mattel: Moving Parts

Trixie Mattel: Moving Parts

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
½
Edit this entry  
22
The Shack

The Shack

2017
×
Edit this entry  
09
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Hercules

Hercules

1997
×
★★★
Edit this entry  
09
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Death and Life of Marsha P. Johnson

The Death and Life of Marsha P. Johnson

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Shelter

Shelter

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Loveling

Loveling

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
Cujo

Cujo

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Man from the Future

The Man from the Future

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
White Out, Black In

White Out, Black In

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
Sócrates

Sócrates

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Araby

Araby

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Hard Paint

Hard Paint

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mais Uma Tentativa Frustrada de Não Falar

Mais Uma Tentativa Frustrada de Não Falar

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Tea for Two

Tea for Two

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Trixie Mattel: Moving Parts

Trixie Mattel: Moving Parts

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
13
AA-

AA-

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★½
Edit this entry  
11
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Mummy

The Mummy

2017
×
½
Read the review Edit this entry