RSS feed for Murilo

Murilo has logged 80 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Nightshifter

The Nightshifter

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Us

Us

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
Tranny Fag

Tranny Fag

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★★
Edit this entry  
18
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★½
Edit this entry  
18
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★
Edit this entry  
12
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
I Am Nancy

I Am Nancy

2011
×
★★★
Edit this entry  
06
Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
Superman II

Superman II

1980
×
★★★★
Edit this entry  
28
Superman

Superman

1978
×
★★★½
Edit this entry  
28
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
Edit this entry  
26
Neighboring Sounds

Neighboring Sounds

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★½
Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Poseidon

Poseidon

2006
×
★★★
Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Edit this entry  
01
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Chasing Happiness

Chasing Happiness

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Tudo por um Pop Star

Tudo por um Pop Star

2018
×
★★
Edit this entry  
10
Sai de Baixo: O Filme

Sai de Baixo: O Filme

2019
×
Edit this entry  
10
Express Kidnapping

Express Kidnapping

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Cousins

Cousins

2019
×
½
Edit this entry