• The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★½

  • The Woman in the Window

    ★½

  • Bad Trip

    ★★★★½

  • Framing Britney Spears

    ★★★★

  • The Souvenir

    ★★★★½

  • Free Solo

    ★★★★

  • Burning

    ★★★★½

  • Sully

    ★★★

  • Nocturnal Animals

    ★★

  • The Conjuring 2

    ★★★½

  • Steve Jobs

    ★★★★

  • The Gift

    ★★★

  • The Forbidden Room

    ★★★★

  • Nightcrawler

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★★★

  • The Conjuring

    ★★★★

  • Marwencol

    ★★★★

  • Julie & Julia

    ★★★★

  • Up

    ★★★★

  • Man on Wire

    ★★★★

  • 2046

    ★★★★½

  • Dig!

    ★★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★½

  • Catch Me If You Can

    ★★★

  • Underground

    ★★★

  • Aladdin

    ★★★★★

  • The Little Mermaid

    ★★★½

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★

  • The Vanishing

    ★★★★★

  • Star Trek IV: The Voyage Home

    ★★★★

  • The Great Mouse Detective

    ★★★

  • Star Trek III: The Search for Spock

    ★★★

  • The Keep

    ★★½

  • Star Trek II: The Wrath of Khan

    ★★★½

  • Nine to Five

    ★★★

  • Heaven's Gate

    ★★★½

  • Star Trek: The Motion Picture

    ★★★

  • The Wicker Man

    ★★★★★

  • The French Connection

    ★★★½

  • Marnie

    ★★★★½

  • Vertigo

    ★★★★½

  • The Earrings of Madame de...

    ★★★★★

  • Notorious

    ★★★★★