Sort by

mneme__ has logged 100 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Liberty and Homeland

Liberty and Homeland

2002
×
★★★
Edit this entry  
03
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Joan the Maid I: The Battles

Joan the Maid I: The Battles

1994
×
★★★
Edit this entry  
16
Histoire(s) du Cinéma 1b: A Single (Hi)story

Histoire(s) du Cinéma 1b: A Single (Hi)story

1989
×
Edit this entry  
15
Histoire(s) du Cinéma 1a: All the (Hi)stories

Histoire(s) du Cinéma 1a: All the (Hi)stories

1989
×
Edit this entry  
15
In the Darkness of Time

In the Darkness of Time

2002
×
★★★
Edit this entry  
14
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★½
Edit this entry  
14
King Lear

King Lear

1987
×
★★★
Edit this entry  
04
Pastoral: To Die in the Country

Pastoral: To Die in the Country

1974
×
★★★
Edit this entry  
04
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★½
Edit this entry  
03
Ashik Kerib

Ashik Kerib

1988
×
★★½
Edit this entry  
03
The Age of the Earth

The Age of the Earth

1980
×
★★★½
Edit this entry  
18
Hovering Over the Water

Hovering Over the Water

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Belly of an Architect

The Belly of an Architect

1987
×
★★½
Edit this entry  
12
Merry-Go-Round

Merry-Go-Round

1980
×
★★½
Edit this entry  
11
Workers, Peasants

Workers, Peasants

2001
×
★★★½
Edit this entry  
06
Arabian Nights

Arabian Nights

1974
×
★★★½
Edit this entry  
06
In Comparison

In Comparison

2009
×
★★★½
Edit this entry  
06
Still Life

Still Life

1997
×
★★★½
Edit this entry  
05
Oedipus Rex

Oedipus Rex

1967
×
★★★
Edit this entry  
29
Princess Yang Kwei Fei

Princess Yang Kwei Fei

1955
×
★★★½
Edit this entry  
29
I Can No Longer Hear the Guitar

I Can No Longer Hear the Guitar

1991
×
★★★
Edit this entry  
29
Oh, Woe Is Me

Oh, Woe Is Me

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Jaime

Jaime

1974
×
★★★
Edit this entry  
25
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★
Edit this entry  
25
Honour of the Knights

Honour of the Knights

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Death of Louis XIV

The Death of Louis XIV

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Woman of the Ganges

Woman of the Ganges

1974
×
★★★½
Edit this entry  
24
Baxter, Vera Baxter

Baxter, Vera Baxter

1977
×
★★★
Edit this entry  
23
Nouvelle Vague

Nouvelle Vague

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
Oh, Woe Is Me

Oh, Woe Is Me

1993
×
★★★
Edit this entry  
23
Notre musique

Notre musique

2004
×
★★★½
Edit this entry  
23
Numéro deux

Numéro deux

1975
×
★★★
Edit this entry  
23
Duelle

Duelle

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
23
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★
Edit this entry  
22
First Name: Carmen

First Name: Carmen

1983
×
★★★½
Edit this entry  
22
Godard's Passion

Godard's Passion

1982
×
★★★½
Edit this entry  
22
Every Man for Himself

Every Man for Himself

1980
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Bridegroom, the Actress, and the Pimp

The Bridegroom, the Actress, and the Pimp

1968
×
★★★
Edit this entry  
22
Césarée

Césarée

1978
×
★★★½
Edit this entry  
22
Les Mains négatives

Les Mains négatives

1978
×
★★½
Edit this entry  
22
From Today Until Tomorrow

From Today Until Tomorrow

1997
×
★★½
Edit this entry  
22
Toute une nuit

Toute une nuit

1982
×
★★★
Edit this entry  
21
The Duchess of Langeais

The Duchess of Langeais

2007
×
★★★½
Edit this entry  
21
Va Savoir (Who Knows?)

Va Savoir (Who Knows?)

2001
×
★★★
Edit this entry  
21
Secret Defense

Secret Defense

1998
×
★★★
Edit this entry  
20
Gang of Four

Gang of Four

1989
×
★★★
Edit this entry  
20
El Valley Centro

El Valley Centro

1999
×
★★★
Edit this entry  
20
The Hole

The Hole

1998
×
★★★½
Edit this entry  
18
Fortini/Cani

Fortini/Cani

1976
×
★★★½
Edit this entry