nes has logged 140 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spree

Spree

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Holidate

Holidate

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Peggy Guggenheim: Art Addict

Peggy Guggenheim: Art Addict

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Muriel, or the Time of Return

Muriel, or the Time of Return

1963
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Edit this entry  
05
Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion: The Center Will Not Hold

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
The Remix: Hip Hop x Fashion

The Remix: Hip Hop x Fashion

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
Flaming Creatures

Flaming Creatures

1963
×
Edit this entry  
30
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★
Edit this entry  
23
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry