Sort by

Moa has logged 100 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frida

Frida

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Christopher's Christmas Mission

Christopher's Christmas Mission

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Three Colours: Blue

Three Colours: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hair Love

Hair Love

2019
×
Edit this entry  
09
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Other People

Other People

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Summer Wars

Summer Wars

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Life as a Dog

My Life as a Dog

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Cider House Rules

The Cider House Rules

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Split

Split

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lion King

The Lion King

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Modest Heroes

Modest Heroes

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry