MK has logged 87 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
AK vs AK

AK vs AK

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paava Kadhaigal

Paava Kadhaigal

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fences

Fences

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Call

The Call

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Andhaghaaram

Andhaghaaram

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Possessor

Possessor

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Boss Level

Boss Level

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Sun

A Sun

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ludo

Ludo

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Soorarai Pottru

Soorarai Pottru

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mahanati

Mahanati

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Memoir of a Murderer

Memoir of a Murderer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Extreme Job

Extreme Job

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pariyerum Perumal

Pariyerum Perumal

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dheepan

Dheepan

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kettiyollaanu Ente Maalakha

Kettiyollaanu Ente Maalakha

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Mulan

Mulan

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Marshall

Marshall

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
42

42

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Reluctant Fundamentalist

The Reluctant Fundamentalist

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry