Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Raw Deal

Raw Deal

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Seaspiracy

Seaspiracy

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Friday

Friday

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Roll (3,4,5)

Roll (3,4,5)

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Roll (1&2)

Roll (1&2)

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Norbit

Norbit

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bill Burr: One Night Stand

Bill Burr: One Night Stand

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Burning

Burning

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
Read the review Edit this entry  
02
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Founder

The Founder

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather

The Godfather

1972
×
Read the review Edit this entry  
23
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry