Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Malignant

Malignant

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
Edit this entry  
23
District 9

District 9

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Edit this entry  
24
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
Edit this entry  
13
Chef

Chef

2014
×
Edit this entry  
12
The Mandela Effect

The Mandela Effect

2019
×
Edit this entry  
12
Premonition

Premonition

2007
×
Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
05
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Edit this entry  
03
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
06
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Man on Wire

Man on Wire

2008
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
15
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
11
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Edit this entry  
09
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry