Sort by

Dieter has logged 64 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★½
Edit this entry  
17
Good Luck to You, Leo Grande

Good Luck to You, Leo Grande

2022
×
★★★½
Edit this entry  
14
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★½
Edit this entry  
11
Nope

Nope

2022
×
★★★
Edit this entry  
04
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
Edit this entry  
19
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
Edit this entry  
13
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★½
Edit this entry  
09
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
Edit this entry  
02
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
Uncharted

Uncharted

2022
×
★½
Edit this entry  
18
Stewart Lee: Carpet Remnant World

Stewart Lee: Carpet Remnant World

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Jerrod Carmichael: 8

Jerrod Carmichael: 8

2017
×
Edit this entry  
08
Bo Burnham: The Inside Outtakes

Bo Burnham: The Inside Outtakes

2022
×
Edit this entry  
08
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
Edit this entry  
30
Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead

Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead

2022
×
Edit this entry  
30
Love, Death & Robots: The Very Pulse of the Machine

Love, Death & Robots: The Very Pulse of the Machine

2022
×
Edit this entry  
30
Love, Death & Robots: Bad Travelling

Love, Death & Robots: Bad Travelling

2022
×
Edit this entry  
30
Love, Death & Robots: Three Robots: Exit Strategies

Love, Death & Robots: Three Robots: Exit Strategies

2022
×
Edit this entry  
28
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
16
jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

2022
×
Edit this entry  
14
The Northman

The Northman

2022
×
Edit this entry  
14
The Land Before Time

The Land Before Time

1988
×
Edit this entry  
08
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
Edit this entry  
07
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★
Edit this entry  
21
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
X

X

2022
×
★★½
Edit this entry  
18
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
Edit this entry  
18
Faces Places

Faces Places

2017
×
Edit this entry  
08
Turning Red

Turning Red

2022
×
Edit this entry  
02
Flee

Flee

2021
×
Edit this entry  
11
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
Edit this entry  
02
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★½
Edit this entry  
03
Cirque du Soleil: Worlds Away

Cirque du Soleil: Worlds Away

2012
×
Edit this entry  
02
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Edit this entry