Highest rated films

  • Looper

    ★★★★★

  • Wreck-It Ralph

    ★★★★½

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★★

  • Ruby Sparks

    ★★★★

  • Killing Them Softly

    ★★★★

  • Safety Not Guaranteed

    ★★★★

  • Beasts of the Southern Wild

    ★★★★

  • Searching for Sugar Man

    ★★★★

  • Delicatessen

    ★★★★★

  • Timecrimes

    ★★★★★

  • La Haine

    ★★★★½

  • Annie Hall

    ★★★★½

  • Raising Arizona

    ★★★★½

  • Star Trek

    ★★★★½

  • Warrior

    ★★★★½

  • Adam's Apples

    ★★★★½

  • Sleepless Night

    ★★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • The Iron Giant

    ★★★★

  • The 40 Year Old Virgin

    ★★★★

  • Funny Games

    ★★★★

  • The Orphanage

    ★★★★

  • Sound of My Voice

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 58 Films watched
  • 4.8 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

Ernest & Celestine

Oct 12

Last Film

Warrior

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
31 films
Comedy
22 films
Thriller
15 films
Action
13 films
Sci Fi
12 films
Adventure
10 films
Fantasy
9 films
Romance
7 films
Family
7 films
Animation
7 films
USA
36 films
France
7 films
UK
4 films
Belgium
4 films
Germany
4 films
Denmark
3 films
Spain
3 films
Luxembourg
2 films
Mexico
2 films
Sweden
2 films
English
38 films
French
7 films
Spanish
5 films
Danish
3 films
German
1 film
Japanese
1 film
Korean
1 film
Norwegian
1 film
Dutch
1 film

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 42 Added 262

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

Dieter’s most liked list

Guardians of the Galaxy Vol. 3
Baby Driver 2
Spider-Man: Across the Spider-Verse

High Anticipation

These movies I will watch as soon as they're available.

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Total Recall
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Kid
Average weighted rating:

3.5

Films Dieter watched in 2012

  • Warrior
  • Wreck-It Ralph
  • ParaNorman
  • The Orphanage
  • Ponyo
  • Haywire
  • Funny Games
  • The Jerk
  • Holy Motors
  • Sleepwalk with Me
  • Friday
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Cronos
  • Ruby Sparks
  • The Bothersome Man
  • The 40 Year Old Virgin
  • La Haine
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Annie Hall
  • Nocturne
  • Clueless
  • Jackie Brown
  • TT3D: Closer to the Edge
  • Polisse
  • District 13: Ultimatum
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Adam's Apples
  • Timecrimes
  • Delicatessen
  • Badlands
  • Star Trek
  • Blow-Up
  • Everything Must Go
  • Sleepless Night
  • Sound of My Voice
  • No Strings Attached
  • Looper
  • Raising Arizona
  • Miss Bala
  • Total Recall
  • The Iron Giant
  • The Comedy
  • Extraterrestrial
  • Brave
  • The Amazing Spider-Man
  • Safety Not Guaranteed
  • The Celebration
  • Skyfall
  • Killing Them Softly
  • Searching for Sugar Man
  • The Perks of Being a Wallflower
  • The Sapphires
  • Beasts of the Southern Wild
  • Frankenweenie
  • Kid
  • In Another Country
  • Ernest & Celestine

World map

Highly rated films Dieter is yet to see

  • Sherlock: The Reichenbach Fall
  • John Mulaney: New in Town
  • Casting Blossoms to the Sky
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Sherlock: A Scandal in Belgravia
  • Gangs of Wasseypur - Part 1
  • Wolf Children
  • Ship of Theseus

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more