Highest rated films

  • Gravity

    ★★★★½

  • Before Midnight

    ★★★★½

  • Star Trek Into Darkness

    ★★★★½

  • Short Term 12

    ★★★★½

  • The Way Way Back

    ★★★★½

  • The Major

    ★★★★½

  • The Conjuring

    ★★★★

  • Monsters University

    ★★★★

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • The Evil Dead

    ★★★★★

  • Looper

    ★★★★★

  • The Impossible

    ★★★★★

  • Dial M for Murder

    ★★★★★

  • Quiz Show

    ★★★★★

  • Indie Game: The Movie

    ★★★★★

  • The House I Live In

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★½

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 247 Films watched
  • 20.6 Average per month
  • 4.7 Average per week
Jan Dec
  • 1 List created
  • 0.1 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

It's a Wonderful Life

Jan 1

Last Film

Nymphomaniac: Vol. II

Dec 31

Diary Milestones

Head Over Heels
50th Mar 3
Little Miss Sunshine
100th May 5
Shaun of the Dead
150th Aug 28
Trick 'r Treat
200th Nov 1

Most Watched

The Cabin in the Woods

6 times

Les Misérables

4 times

In the Loop

3 times

Airplane!

3 times

The Spectacular Now

twice

The Fountain

twice

From Dusk Till Dawn

twice

The Way Way Back

twice

Genres, countries & languages

Drama
118 films
Comedy
101 films
Action
47 films
Romance
45 films
Crime
44 films
Thriller
39 films
Adventure
28 films
Sci Fi
25 films
Horror
22 films
Animation
22 films
USA
191 films
UK
47 films
France
29 films
Belgium
12 films
Germany
10 films
Canada
8 films
Australia
7 films
Denmark
7 films
Sweden
6 films
Japan
6 films
English
214 films
French
11 films
Danish
3 films
Spanish
3 films
Dutch
3 films
Japanese
2 films
Norwegian
2 films
Indonesian
2 films
Swedish
1 film
German
1 film
Fantasy
Average 4.03
Animation
Average 3.79
History
Average 3.78
Romance
Average 3.74
Horror
Average 3.73
Family
Average 3.71
Drama
Average 3.70
Comedy
Average 3.69
Documentary
Average 3.67
Music
Average 3.64
Japan
Average 4.25
Australia
Average 4.14
Canada
Average 3.81
Sweden
Average 3.75
USA
Average 3.68
Denmark
Average 3.64
Belgium
Average 3.58
France
Average 3.50
UK
Average 3.46
Germany
Average 3.44
English
Average 3.64
French
Average 3.55

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 118 Added 201

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Thor: The Dark World
Average weighted rating:

2.2

Most popular

Django Unchained
Average weighted rating:

4.2

Most obscure

In Your Interest

Films Dieter watched in 2013

  • Nymphomaniac: Vol. II
  • Nymphomaniac
  • Apocalypto
  • In the Loop
  • The Spectacular Now
  • Airplane!
  • Poltergeist
  • The Fountain
  • Blue Is the Warmest Color
  • From Dusk Till Dawn
  • PROXiMITY
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • The Way Way Back
  • In Time
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Paul
  • The Cabin in the Woods
  • Moon
  • Fantastic Mr. Fox
  • Brooklyn Castle
  • Jobs
  • Easy A
  • Machete Kills
  • Les Misérables
  • A Field in England
  • The Darjeeling Limited
  • The Death and Return of Superman
  • Music Land
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • Airplane!
  • (500) Days of Summer
  • Aningaaq
  • Drinking Buddies
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Thor: The Dark World
  • Machete Kills
  • The World's End
  • Castello Cavalcanti
  • The Other Guys
  • The World's End
  • Rust and Bone
  • The House I Live In
  • The Punisher: Dirty Laundry
  • The Cabin in the Woods
  • Frances Ha
  • Another Earth
  • Trick 'r Treat
  • The East
  • The Royal Tenenbaums
  • Rushmore
  • Pain & Gain
  • Bottle Rocket
  • Escape from Tomorrow
  • Zero Charisma
  • Singin' in the Rain
  • Inside Llewyn Davis
  • Don Jon
  • Despicable Me 2
  • Gravity
  • Short Term 12
  • The Spectacular Now
  • It Felt Like Love
  • The Conjuring
  • The Selfish Giant
  • Like Father, Like Son
  • A Story of Children and Film
  • Blue Ruin
  • Kill Your Darlings
  • Dial M for Murder
  • The Way Way Back
  • All Is Lost
  • The Major
  • A Teacher
  • Fruitvale Station
  • The Man from Nowhere
  • Monty Python and the Holy Grail
  • The Raid
  • Wanderlust
  • The Broken Circle Breakdown
  • This Is the End
  • Noah
  • Network
  • Casablanca
  • 12 Angry Men
  • The Bling Ring
  • Les Misérables
  • Airplane!
  • Requiem for Romance
  • It's Not You, It's Me
  • World War Z
  • Maniac
  • Stories We Tell
  • Olympus Has Fallen
  • Superbad
  • Kick-Ass 2
  • Hot Fuzz
  • Shaun of the Dead
  • Jaws
  • Klown
  • Pain & Gain
  • Prince Avalanche
  • Elysium
  • The Cub
  • Bridesmaids
  • Consent
  • Before Midnight
  • No Country for Old Men
  • The Big Lebowski
  • A Clockwork Orange
  • Mr. Nobody
  • Ernest & Celestine
  • The Croods
  • Pacific Rim
  • The Cabin in the Woods
  • Silver Linings Playbook
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • Monsters University
  • Man of Steel
  • The Band's Visit
  • From Dusk Till Dawn
  • I'm Your Man
  • Oh Willy...
  • The Voorman Problem
  • The Mass of Men
  • Perfect Drug
  • Small Penis
  • In Your Interest
  • Berberian Sound Studio
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • Star Trek Into Darkness
  • Only God Forgives
  • Fast & Furious 6
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • I Served the King of England
  • Love Me If You Dare
  • (500) Days of Summer
  • Moonrise Kingdom
  • The Great Gatsby
  • Sleepwalk with Me
  • Side Effects
  • Futurama: Bender's Big Score
  • Chronicle
  • Happy People: A Year in the Taiga
  • Stoker
  • Searching for Sugar Man
  • Little Miss Sunshine
  • Super Troopers
  • The Other Guys
  • Beasts of the Southern Wild
  • Iron Man 3
  • Hotel Chevalier
  • Kicking & Screaming
  • No
  • In the Loop
  • The Incredible Burt Wonderstone
  • Moulin Rouge!
  • The Evil Dead
  • Quiz Show
  • The Simpsons Movie
  • Pan's Labyrinth
  • Klown
  • The Fountain
  • The Hunt
  • Some Like It Hot
  • Manhattan
  • Killer Joe
  • Najib Amhali: The Best of
  • Hesher
  • In the Loop
  • Sightseers
  • Berlin: Symphony of a Great City
  • The Raid
  • Les Misérables
  • True Romance
  • The Girl Next Door
  • Sins of My Father
  • GoodFellas
  • The Descendants
  • Beasts of the Southern Wild
  • Spring Breakers
  • The Cabin in the Woods
  • Clerks
  • Planes, Trains and Automobiles
  • John Carter
  • Kill List
  • Curfew
  • The Blues Brothers
  • 24 Hour Party People
  • Lawless
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Headhunters
  • The Intouchables
  • Curfew
  • Adam and Dog
  • Maggie Simpson in
  • Head Over Heels
  • Fresh Guacamole
  • Detachment
  • Bronson
  • The Cabin in the Woods
  • What's Eating Gilbert Grape
  • Paperman

See all 247

World map

Highly rated films Dieter is yet to see

  • Twisted: The Untold Story of a Royal Vizier
  • Bee and PuppyCat
  • Hope
  • Puella Magi Madoka Magica the Movie Part III: Rebellion
  • Doctor Who: The Day of the Doctor
  • A Story of Yonosuke
  • Ida
  • Tangerines

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more