Highest rated films

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • Magnolia

    ★★★★★

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★★½

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★½

  • Wreck-It Ralph

    ★★★★½

  • Being John Malkovich

    ★★★★½

  • The Graduate

    ★★★★½

  • Twelve Monkeys

    ★★★★½

  • Coherence

    ★★★★½

  • Captain Phillips

    ★★★★½

  • Rush

    ★★★★½

  • Blue Jasmine

    ★★★★½

  • The Way Way Back

    ★★★★½

  • sex, lies, and videotape

    ★★★★½

  • The Fall

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 228 Films watched
  • 19 Average per month
  • 4.4 Average per week
Jan Dec
  • 3 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0.1 Average per week

Milestones

First Film

Rush

Jan 1

Diary Milestones

Adaptation.

50th · Feb 16

Videodrome

100th · May 11

Guardians of the Galaxy

150th · Aug 13

A Most Wanted Man

200th · Nov 9

Last Film

The Signal

Dec 26

Most Watched

The Lego Movie

3 times

What We Do in the Shadows

twice

Guardians of the Galaxy

twice

The Way Way Back

twice

The Cabin in the Woods

twice

Genres, countries & languages

Drama
108 films
Comedy
77 films
Thriller
51 films
Sci Fi
37 films
Action
37 films
Crime
34 films
Adventure
31 films
Romance
21 films
Fantasy
21 films
Animation
20 films
USA
171 films
UK
41 films
France
28 films
Australia
12 films
Germany
10 films
Canada
9 films
Belgium
9 films
Netherlands
7 films
Denmark
7 films
Brazil
5 films
English
200 films
French
7 films
Spanish
4 films
Dutch
4 films
Indonesian
3 films
German
2 films
Portuguese
1 film
Russian
1 film
Swedish
1 film
War
Average 4.00
History
Average 3.88
Drama
Average 3.44
Mystery
Average 3.34
Romance
Average 3.33
Fantasy
Average 3.29
Comedy
Average 3.26
Sci Fi
Average 3.24
Animation
Average 3.24
Thriller
Average 3.21
Japan
Average 3.88
New Zealand
Average 3.62
Canada
Average 3.56
Spain
Average 3.38
USA
Average 3.29
Denmark
Average 3.29
Australia
Average 3.25
Germany
Average 3.20
UK
Average 3.20
France
Average 3.16
English
Average 3.30
French
Average 3.07
Dutch
Average 2.38

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 132 Added 347

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Dieter’s most liked list

Highs and lows

Highest average

Come and See
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Sharknado
Average weighted rating:

1.7

Most popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

Bitten

Films Dieter watched in 2014

  • The Signal
  • The Trip to Italy
  • Rich Hill
  • The Mule
  • Listen Up Philip
  • The Other Guys
  • Housebound
  • Jersey Boys
  • Comet
  • Cold in July
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • The Maze Runner
  • The Silence of the Lambs
  • What We Do in the Shadows
  • The Guest
  • The Skeleton Twins
  • Don't Move
  • The Lion's Mouth
  • The Facts in the Case of Mister Hollow
  • Bitten
  • Toy Story That Time Forgot
  • Cell 211
  • The Boxtrolls
  • Wish I Was Here
  • Chef
  • The Babadook
  • Source Code
  • Guardians of the Galaxy
  • A Most Wanted Man
  • Interstellar
  • What We Do in the Shadows
  • Inglourious Basterds
  • The One I Love
  • Coherence
  • Louis C.K.: Chewed Up
  • Louis C.K.: Oh My God
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • White Bird in a Blizzard
  • St. Vincent
  • 20,000 Days on Earth
  • Force Majeure
  • Open Windows
  • Love Is Strange
  • The Dog
  • Fury
  • Predestination
  • Xenia
  • Pride
  • 52 Tuesdays
  • The Salt of the Earth
  • Cub
  • Hide and Seek
  • The Way He Looks
  • Whiplash
  • Blind
  • Jauja
  • These Final Hours
  • Life Itself
  • Run
  • Violet
  • Belle de Jour
  • Gone Girl
  • 22 Jump Street
  • Obvious Child
  • Frank
  • Edge of Tomorrow
  • How to Train Your Dragon 2
  • Maps to the Stars
  • Shallow Grave
  • Eugene
  • The Fault in Our Stars
  • Night Moves
  • Zero Dark Thirty
  • Sharknado
  • Galaxy Quest
  • The Lego Movie
  • Beverly Hills Cop II
  • Big Stan
  • Guardians of the Galaxy
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • The Way Way Back
  • The Cabin in the Woods
  • Ghost Dog: The Way of the Samurai
  • From Up on Poppy Hill
  • Locke
  • The Amazing Spider-Man 2
  • Little Miss Sunshine
  • The Way Way Back
  • Boyhood
  • La Haine
  • Duel
  • Blood Simple
  • Muppets Most Wanted
  • Magnolia
  • The Vanishing
  • Winnie the Pooh
  • Little Black Spiders
  • Blue Velvet
  • Sunset Boulevard
  • Swingers
  • Tracks
  • The Double
  • The Raid 2
  • sex, lies, and videotape
  • Sightseers
  • Clue
  • 21 Jump Street
  • X-Men: Days of Future Past
  • Fight for Your Right Revisited
  • The Graduate
  • Cube
  • Repo Man
  • Cutie and the Boxer
  • Under the Skin
  • Cheap Thrills
  • The Lego Movie
  • Disconnect
  • A Little Princess
  • Mood Indigo
  • Borgman
  • The Raid
  • The Lego Movie
  • Godzilla
  • A Scanner Darkly
  • Wreck-It Ralph
  • Oh My God
  • Limitless
  • Louis C.K.: Live at the Beacon Theater
  • Videodrome
  • Enemy
  • Happiness
  • Ne me quitte pas
  • Dirty Wars
  • Abendland
  • Tim's Vermeer
  • Beyond Clueless
  • Darwin's Nightmare
  • Is the Man Who Is Tall Happy?
  • The Record Breaker
  • Before the Last Curtain Falls
  • Particle Fever
  • Big Trouble in Little China
  • Blue Season
  • Philomena
  • Noah
  • Crazy, Stupid, Love.
  • The Cabin in the Woods
  • Airplane!
  • Point Break
  • Halloween
  • The Abyss
  • The Thing
  • In Bruges
  • Veronica Mars
  • The Fall
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Pulp Fiction
  • The King of Comedy
  • The Sword in the Stone
  • Now You See Me
  • Snowpiercer
  • Blood Brother
  • Arctic Monkeys - At The Apollo
  • Walking with Dinosaurs
  • Blue Jasmine
  • The Grand Budapest Hotel
  • Life of Pi
  • Cheap Thrills
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • Men in Black 3
  • Nebraska
  • The Place Beyond the Pines
  • American Hustle
  • Only Lovers Left Alive
  • RoboCop
  • I'm Here
  • Blades of Glory
  • Adaptation.
  • Little Fockers
  • Being John Malkovich
  • Gravity
  • The World's End
  • Thor: The Dark World
  • Come and See
  • Synecdoche, New York
  • Office Space
  • Airplane!
  • Twelve Monkeys
  • The Color Wheel
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Moneyball
  • The Proposition
  • Magnolia
  • Pan's Labyrinth
  • Dallas Buyers Club
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • Mary Poppins
  • Ghostbusters
  • Saving Mr. Banks
  • The Great Beauty
  • Enough Said
  • In a World...

See all 228

World map

Highly rated films Dieter is yet to see

  • Black Mirror: White Christmas
  • Winter Sleep
  • Attack on Titan: Crimson Bow and Arrow
  • Güeros
  • Billy Elliot: The Musical Live
  • Sherlock: The Sign of Three
  • Gett: The Trial of Viviane Amsalem
  • 0.5 mm

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more