Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★★

  • The Lobster

    ★★★★

  • Sicario

    ★★★★

  • Me and Earl and the Dying Girl

    ★★★★

  • The Little Prince

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • Magnolia

    ★★★★★

  • Being John Malkovich

    ★★★★★

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★★

  • Everything Is a Remix

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • Hot Fuzz

    ★★★★½

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★½

  • Cast Away

    ★★★★½

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★½

  • The Fall

    ★★★★½

  • Once

    ★★★★½

  • Citizenfour

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 120 Films watched
  • 10 Average per month
  • 2.3 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Tusk

Jan 2

Last Film

Sicario

Dec 31

Diary Milestones

The Tale of the Princess Kaguya
50th May 20
Unbreakable
100th Nov 23

Most Watched

Kung Fury

twice

Who Framed Roger Rabbit

twice

The Cabin in the Woods

twice

Ant-Man

twice

Nightcrawler

twice

Genres, countries & languages

Drama
54 films
Comedy
44 films
Action
30 films
Adventure
26 films
Sci Fi
25 films
Crime
18 films
Thriller
17 films
Animation
15 films
Fantasy
13 films
Romance
12 films
USA
95 films
UK
22 films
France
8 films
Germany
6 films
Mexico
5 films
Ireland
4 films
Canada
4 films
Denmark
3 films
Sweden
3 films
Japan
3 films
English
113 films
French
2 films
German
2 films
Spanish
2 films
Japanese
1 film
Fantasy
Average 4.04
Animation
Average 3.87
Documentary
Average 3.80
Crime
Average 3.65
Drama
Average 3.58
Mystery
Average 3.58
Music
Average 3.50
Comedy
Average 3.48
Family
Average 3.44
Horror
Average 3.44
Ireland
Average 4.00
Germany
Average 3.75
France
Average 3.75
UK
Average 3.71
USA
Average 3.41
Canada
Average 3.25
Mexico
Average 3.10
English
Average 3.45

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 74 Added 196

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Whiplash
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

Tusk
Average weighted rating:

2.4

Most popular

Whiplash
Average weighted rating:

4.4

Most obscure

Dinner and a Movie

Films Dieter watched in 2015

  • Sicario
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Return of the Jedi
  • Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II – Attack of the Clones
  • The Empire Strikes Back
  • We Are Legion: The Story of the Hacktivists
  • Crimson Peak
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • Being John Malkovich
  • Magnolia
  • Phoenix
  • The Lobster
  • Four Lions
  • The Little Prince
  • Sherlock, Jr.
  • Kung Fury
  • Tom at the Farm
  • The End of the Tour
  • Snitch
  • Unbreakable
  • Best of Enemies
  • The Stanford Prison Experiment
  • Creep
  • More
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Star Wars
  • The Cabin in the Woods
  • Spectre
  • The Nightmare Before Christmas
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Inside Out
  • The Brothers Bloom
  • Dope
  • Pan's Labyrinth
  • Trainwreck
  • The Martian
  • Turbo Kid
  • Everest
  • Safety Not Guaranteed
  • Everything Is a Remix
  • Les Misérables
  • Cast Away
  • The French Connection
  • Once
  • Love & Mercy
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Digging for Fire
  • Begin Again
  • Spy
  • Mission: Impossible – Rogue Nation
  • Blades of Glory
  • Ant-Man
  • Ant-Man
  • Man on the Moon
  • George Washington
  • '71
  • Perfect Sense
  • While We're Young
  • Starred Up
  • Cinderella
  • Hot Fuzz
  • Project Almanac
  • Jurassic World
  • Chappie
  • Ferris Bueller's Day Off
  • It Follows
  • WarGames
  • Shaun the Sheep Movie
  • Kung Fury
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • The Big Lebowski
  • Ex Machina
  • Mad Max: Fury Road
  • Night Will Fall
  • An Honest Liar
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Avengers: Age of Ultron
  • Furious 7
  • Mommy
  • Divergent
  • Citizenfour
  • The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz
  • Palo Alto
  • Foxcatcher
  • Song of the Sea
  • Rock n' Roll Nerd
  • Nightcrawler
  • The Imitation Game
  • Wild
  • Feast
  • The Voices
  • Kingsman: The Secret Service
  • Top Five
  • Whiplash
  • Inherent Vice
  • Paddington
  • Horrible Bosses 2
  • Joe
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Big Hero 6
  • Leonard in Slow Motion
  • Nightcrawler
  • Christiane F.
  • It's Such a Beautiful Day
  • I Am So Proud of You
  • Everything Will Be OK
  • It's Such a Beautiful Day
  • John Wick
  • He Took His Skin Off For Me
  • Russian Roulette
  • Dinner and a Movie
  • The Fall
  • The Holy Mountain
  • Blue Hawaii
  • The Cabin in the Woods
  • Neighbors
  • Edge of Tomorrow
  • The Drop
  • Tusk

World map

Highly rated films Dieter is yet to see

  • Attack on Titan: Wings of Freedom
  • Embrace of the Serpent
  • Mustang
  • Güeros
  • The Second Mother
  • Our Little Sister
  • Ivy
  • Masaan

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more