Highest rated films

  • Baby Driver

    ★★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Coco

    ★★★★½

  • It

    ★★★★½

  • mother!

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★

  • Logan

    ★★★★

  • Before the Flood

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★½

  • The Social Network

    ★★★★½

  • Children of Men

    ★★★★½

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★½

  • Blue Jasmine

    ★★★★½

  • Ratatouille

    ★★★★

  • WALL·E

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★

  • Mean Girls

    ★★★★

  • The Prestige

    ★★★★

  • Léon: The Professional

    ★★★★

  • Zootopia

    ★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • Raw

    ★★★★

  • Hacksaw Ridge

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 101 Films watched
  • 8.4 Average per month
  • 1.9 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Children of Men

Jan 1

Last Film

Pontypool

Dec 31

Diary Milestones

Big Little Lies
50th May 3
Blade Runner 2049
100th Dec 28

Most Watched

Children of Men

twice

Genres, countries & languages

Drama
47 films
Comedy
28 films
Action
26 films
Sci Fi
24 films
Adventure
22 films
Thriller
20 films
Fantasy
16 films
Animation
14 films
Crime
13 films
Family
12 films
USA
91 films
UK
21 films
France
7 films
Canada
7 films
Australia
5 films
China
5 films
Hong Kong
3 films
Belgium
2 films
Japan
2 films
Denmark
2 films
English
95 films
French
2 films
Italian
1 film
Japanese
1 film
Norwegian
1 film
Cantonese
1 film
Music
Average 3.90
Crime
Average 3.64
Comedy
Average 3.56
Horror
Average 3.55
Action
Average 3.54
Sci Fi
Average 3.50
Drama
Average 3.48
Thriller
Average 3.47
Documentary
Average 3.42
Animation
Average 3.41
Canada
Average 3.64
China
Average 3.62
UK
Average 3.62
USA
Average 3.49
Australia
Average 3.38
France
Average 3.07
English
Average 3.49

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 61 Added 137

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Big Little Lies
Average weighted rating:

4.3

Lowest average

Suicide Squad
Average weighted rating:

2.0

Most popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most obscure

Steve Jobs: Billion Dollar Hippy
Average weighted rating:

3.3

Films Dieter watched in 2017

  • Pontypool
  • Blade Runner 2049
  • Good Time
  • Thelma
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Olaf's Frozen Adventure
  • Coco
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • Mean Girls
  • Logan Lucky
  • Thor: Ragnarok
  • Children of Men
  • Patton Oswalt: Annihilation
  • Blade Runner
  • John Wick: Chapter 2
  • It Comes at Night
  • mother!
  • Becoming Bond
  • Voyage of Time: Life's Journey
  • It
  • The Princess Bride
  • La Maison en Petits Cubes
  • The Big Sick
  • Baby Driver
  • Blue Jasmine
  • How to Train Your Dragon
  • Kung Fu Hustle
  • Spider-Man: Homecoming
  • Dunkirk
  • War for the Planet of the Apes
  • North by Northwest
  • Okja
  • Suspiria
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • John Wick
  • Insidious
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Free Fire
  • 28 Days Later
  • Wonder Woman
  • Raw
  • Punch-Drunk Love
  • Sing Street
  • Zootopia
  • The Muppets
  • Beauty and the Beast
  • Fargo
  • Pleasantville
  • 2001: A Space Odyssey
  • Big Little Lies
  • Suicide Squad
  • Hidden Figures
  • Casting JonBenet
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • The Founder
  • Get Out
  • Superbad
  • Boyz n the Hood
  • Gravity
  • Steve Jobs: Billion Dollar Hippy
  • Léon: The Professional
  • 20th Century Women
  • Life of Pi
  • Dante's Lunch
  • Lion
  • Ratatouille
  • My Scientology Movie
  • Life, Animated
  • Kong: Skull Island
  • WALL·E
  • True Lies
  • The Prestige
  • Logan
  • Hacksaw Ridge
  • Hell or High Water
  • The Red Turtle
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • Winnie the Pooh
  • Nocturnal Animals
  • Mike Birbiglia: Thank God for Jokes
  • Moonlight
  • Moana
  • Passengers
  • Captain Fantastic
  • The Lego Batman Movie
  • The Social Network
  • Jackie
  • The Edge of Seventeen
  • Before the Flood
  • Manchester by the Sea
  • The Autopsy of Jane Doe
  • La La Land
  • Batman: Under the Red Hood
  • The Maker
  • Singin' in the Rain
  • Operation Avalanche
  • Annie Hall
  • Avatar
  • Children of Men

World map

Highly rated films Dieter is yet to see

  • National Theatre Live: Angels In America — Part Two: Perestroika
  • National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • A Taxi Driver
  • I Dream in Another Language

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more