Highest rated films

  • Mission: Impossible – Fallout

    ★★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★★

  • Hannah Gadsby: Nanette

    ★★★★★

  • Love, Simon

    ★★★★½

  • Widows

    ★★★★½

  • Adam Sandler: 100% Fresh

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★

  • Grease

    ★★★★★

  • mother!

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★

  • The Death of Stalin

    ★★★★

  • Ingrid Goes West

    ★★★★

  • Black Mirror: Hang the DJ

    ★★★★

  • Son of Saul

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 85 Films watched
  • 7.1 Average per month
  • 1.6 Average per week
Jan Dec
  • 2 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Black Mirror: USS Callister

Jan 1

Last Film

Black Mirror: Bandersnatch

Dec 29

Diary Milestones

Ant-Man
50th May 19

Most Watched

Adam Sandler: 100% Fresh

twice

Black Panther

twice

Genres, countries & languages

Drama
45 films
Comedy
32 films
Sci Fi
22 films
Action
18 films
Thriller
17 films
Adventure
16 films
Romance
13 films
Mystery
8 films
Crime
8 films
TV Movie
7 films
USA
76 films
UK
22 films
France
5 films
Australia
3 films
Ireland
2 films
Japan
2 films
Brazil
1 film
Hong Kong
1 film
Hungary
1 film
India
1 film
English
82 films
Hungarian
1 film
Japanese
1 film
Cantonese
1 film
Music
Average 3.90
Romance
Average 3.81
TV Movie
Average 3.64
Mystery
Average 3.56
Drama
Average 3.49
Comedy
Average 3.48
History
Average 3.40
Fantasy
Average 3.25
Animation
Average 3.25
Thriller
Average 3.18
France
Average 3.70
UK
Average 3.40
USA
Average 3.38
English
Average 3.38

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 53 Added 111

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Dieter’s most liked list

Highs and lows

Highest average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

The Cloverfield Paradox
Average weighted rating:

2.2

Most popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most obscure

Bowie: The Man Who Changed the World
Average weighted rating:

2.6

Films Dieter watched in 2018

  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Adam Sandler: 100% Fresh
  • Adam Sandler: 100% Fresh
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Black Panther
  • Mowgli: Legend of the Jungle
  • Widows
  • Crazy Rich Asians
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Sorry to Bother You
  • First Man
  • First Reformed
  • Ant-Man and the Wasp
  • Grease
  • A Star Is Born
  • Eighth Grade
  • Solo: A Star Wars Story
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Ocean's Eight
  • Forrest Gump
  • Blockers
  • Paddington 2
  • Tag
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Ready Player One
  • Mission: Impossible – Fallout
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Bao
  • Incredibles 2
  • Love, Simon
  • Hereditary
  • A Quiet Place
  • Amadeus
  • Deadpool 2
  • Ant-Man
  • The Post
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • You Were Never Really Here
  • Avengers: Infinity War
  • Phantom Thread
  • Game Night
  • Mudbound
  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts
  • Selma
  • The Breakfast Club
  • Son of Saul
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Ricky Gervais: Humanity
  • Annihilation
  • Call Me by Your Name
  • Icarus
  • In the Mood for Love
  • First Blood
  • I, Tonya
  • My Neighbor Totoro
  • Lady Bird
  • The Death of Stalin
  • Chasing Coral
  • The Disaster Artist
  • Bowie: The Man Who Changed the World
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Batman: The Killing Joke
  • Grabbers
  • The Florida Project
  • The Rover
  • Black Panther
  • The Cloverfield Paradox
  • Ingrid Goes West
  • The Shape of Water
  • Black Mirror: Black Museum
  • In Bruges
  • Split
  • Columbus
  • Brigsby Bear
  • Black Mirror: Metalhead
  • Black Mirror: Hang the DJ
  • The Killing of a Sacred Deer
  • La La Land
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Black Mirror: Crocodile
  • mother!
  • The Big Sick
  • Black Mirror: Arkangel
  • Black Mirror: USS Callister

World map

Highly rated films Dieter is yet to see

  • An Elephant Sitting Still
  • Shoplifters
  • Attack on Titan: The Roar of Awakening
  • Capernaum
  • The Wolf House
  • Mob Psycho 100: Reigen - The Miraculous Unknown Psychic
  • Vada Chennai
  • Pariyerum Perumal

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more