Highest rated films

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • When They See Us

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★½

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

  • Anima

    ★★★★½

  • One Cut of the Dead

    ★★★★★

  • The Departed

    ★★★★½

  • Tully

    ★★★★½

  • Bodied

    ★★★★½

  • The Help

    ★★★★

  • Searching

    ★★★★

  • Trick 'r Treat

    ★★★★

  • Brawl in Cell Block 99

    ★★★★

  • The Tale

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★½

  • Green Book

    ★★★½

  • Roma

    ★★★½

  • Game Night

    ★★★½

  • Burning

    ★★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★½

  • [REC]

    ★★★½

By week

Jan Dec
  • 87 Films watched
  • 7.2 Average per month
  • 1.7 Average per week
Jan Dec
  • 5 Lists created
  • 0.4 Average per month
  • 0.1 Average per week

Milestones

First Film

Searching

Jan 1

Last Film

Office Christmas Party

Dec 29

Diary Milestones

The Edge of Democracy
50th Aug 15

Most Watched

Avengers: Endgame

twice

Captain Marvel

twice

Genres, countries & languages

Drama
42 films
Comedy
32 films
Thriller
17 films
Adventure
17 films
Sci Fi
16 films
Action
15 films
Crime
13 films
Mystery
12 films
Family
9 films
Horror
9 films
USA
72 films
UK
13 films
Canada
4 films
France
3 films
China
3 films
Spain
3 films
South Korea
2 films
Brazil
2 films
Japan
2 films
Germany
2 films
English
79 films
Spanish
3 films
Korean
2 films
French
1 film
Japanese
1 film
Portuguese
1 film
Mystery
Average 3.59
Drama
Average 3.58
Crime
Average 3.55
Horror
Average 3.50
Thriller
Average 3.41
Comedy
Average 3.30
Action
Average 3.18
Animation
Average 3.10
Sci Fi
Average 3.00
Adventure
Average 3.00
Canada
Average 3.75
UK
Average 3.61
USA
Average 3.35
English
Average 3.36

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 59 Added 100

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

Dieter’s most liked list

Parasite
Marriage Story
Mission: Impossible – Fallout

Top 2010s

My favorite movies of the last decade.

They’re kinda ranked from 1 – 50 and hardly ranked from 50 – 100.

More lists

Highs and lows

Highest average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Isn't It Romantic
Average weighted rating:

2.4

Most popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most obscure

Skywatch
Average weighted rating:

3.4

Films Dieter watched in 2019

  • Office Christmas Party
  • Klaus
  • Pain and Glory
  • Ad Astra
  • Hustlers
  • Anna and the Apocalypse
  • Ford v Ferrari
  • Catch-22
  • Marriage Story
  • The Irishman
  • Skywatch
  • The Farewell
  • Knives Out
  • The Peanut Butter Falcon
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Good Boys
  • Trick 'r Treat
  • Krisha
  • Easy Rider
  • Roma
  • The Departed
  • Toy Story 4
  • Scream
  • Joker
  • Spider-Man: Far from Home
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • Midsommar
  • Grounded: Making The Last of Us
  • Knock Down the House
  • Between Two Ferns: The Movie
  • Battle at Big Rock
  • Parasite
  • The Last Black Man in San Francisco
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too
  • The Edge of Democracy
  • Black Mirror: Smithereens
  • Chernobyl
  • Long Shot
  • Avengers: Endgame
  • Shazam!
  • One Cut of the Dead
  • Alita: Battle Angel
  • The Lion King
  • The Tale
  • Bad Times at the El Royale
  • Captain Marvel
  • Aziz Ansari: Right Now
  • Game Night
  • Let the Corpses Tan
  • Anima
  • Apollo 11
  • Booksmart
  • Raising Kratos
  • When They See Us
  • Us
  • Black Mirror: Striking Vipers
  • Burning
  • High Life
  • Beautiful Boy
  • Avengers: Endgame
  • Overlord
  • How the Grinch Stole Christmas!
  • The Work
  • Brawl in Cell Block 99
  • Free Solo
  • A Charlie Brown Christmas
  • Blindspotting
  • mid90s
  • Glass
  • [REC]
  • BlacKkKlansman
  • Tully
  • Captain Marvel
  • Isn't It Romantic
  • Paddleton
  • Bodied
  • Ralph Breaks the Internet
  • Leave No Trace
  • Green Book
  • Three Identical Strangers
  • The Help
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Stardust
  • Searching

World map

Highly rated films Dieter is yet to see

  • Portrait of a Lady on Fire
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • So Long, My Son
  • And Then We Danced
  • Kumbalangi Nights
  • House of Hummingbird
  • Invisible Life
  • A Hidden Life

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more