Highest rated films

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Loki

    ★★★★★

  • The Beatles: Get Back

    ★★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★

  • Pig

    ★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • Derek DelGaudio's In & of Itself

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★½

  • The Father

    ★★★★½

  • Airplane!

    ★★★★½

  • One Night in Miami...

    ★★★★½

  • James Acaster: Repertoire

    ★★★★½

  • Mike Birbiglia: The New One

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★

  • Train to Busan

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 99 Films watched
  • 8.2 Average per month
  • 1.9 Average per week
Jan Dec
  • 2 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Soul

Jan 4

Last Film

The Interview

Dec 29

Diary Milestones

Loki
50th Jul 15

Most Watched

Bo Burnham: Inside

5 times

The Suicide Squad

twice

Bo Burnham: What.

twice

James Acaster: Repertoire

twice

Bo Burnham: Make Happy

twice

Derek DelGaudio's In & of Itself

twice

Genres, countries & languages

Drama
46 films
Comedy
42 films
Action
24 films
Adventure
20 films
Thriller
17 films
Fantasy
11 films
Sci Fi
9 films
Music
9 films
Documentary
7 films
Animation
7 films
USA
84 films
UK
17 films
France
7 films
Denmark
3 films
Canada
3 films
South Korea
3 films
Sweden
2 films
New Zealand
2 films
Hong Kong
1 film
Indonesia
1 film
English
90 films
Korean
3 films
Danish
2 films
Portuguese
1 film
Indonesian
1 film
French
1 film
Norwegian
1 film
Documentary
Average 4.38
Romance
Average 4.30
Comedy
Average 3.95
Drama
Average 3.95
Animation
Average 3.80
Family
Average 3.62
Music
Average 3.60
Mystery
Average 3.60
Horror
Average 3.42
Thriller
Average 3.12
UK
Average 3.75
USA
Average 3.56
France
Average 3.50
English
Average 3.58

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 46 Added 78

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

F9
Average weighted rating:

2.4

Most popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most obscure

Ryan Hamilton: Happy Face
Average weighted rating:

3.5

Films Dieter watched in 2021

  • The Interview
  • The Mummy
  • Jungle Cruise
  • The Beatles: Get Back
  • Don't Look Up
  • Hawkeye
  • The Lost Daughter
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Spider-Man: No Way Home
  • tick, tick...BOOM!
  • The Last Duel
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Burn After Reading
  • Spencer
  • The Worst Person in the World
  • Bad Boys for Life
  • All Too Well: The Short Film
  • No Time to Die
  • The Night Comes for Us
  • Titane
  • Last Night in Soho
  • The Guilty
  • The Suicide Squad
  • The Velvet Underground
  • Midnight Mass
  • Top Gun
  • Free Guy
  • Squid Game
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • Dune
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • The Guilty
  • The Green Knight
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • One Night in Miami...
  • They Shall Not Grow Old
  • Predator
  • Nirvana: Unplugged In New York
  • Pig
  • CODA
  • Maniac
  • The Suicide Squad
  • F9
  • Parasite
  • The Father
  • Black Widow
  • Bo Burnham: Inside
  • A Quiet Place Part II
  • Loki
  • My Octopus Teacher
  • Bo Burnham: What.
  • Luca
  • Booksmart
  • Bo Burnham: Inside
  • The Nightmare Before Christmas
  • Shiva Baby
  • Shithouse
  • James Acaster: Repertoire
  • Bo Burnham: Inside
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Bo Burnham: Inside
  • Godzilla vs. Kong
  • The Other Guys
  • Bo Burnham: Inside
  • Airplane!
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Aziz Ansari: Right Now
  • Bad Trip
  • Nobody
  • The Falcon and the Winter Soldier
  • Save Ralph
  • Train to Busan
  • Zack Snyder's Justice League
  • James Acaster: Repertoire
  • Demetri Martin: Live (At The Time)
  • Ryan Hamilton: Happy Face
  • Demetri Martin: The Overthinker
  • Wind River
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Bo Burnham: What.
  • Derek DelGaudio's In & of Itself
  • Raya and the Last Dragon
  • Derek DelGaudio's In & of Itself
  • Nomadland
  • WandaVision
  • Promising Young Woman
  • The King of Staten Island
  • Judas and the Black Messiah
  • The Nice Guys
  • Gremlins
  • Mike Birbiglia: The New One
  • Marc Maron: Too Real
  • Mike Birbiglia: Thank God for Jokes
  • Bacurau
  • Sound of Metal
  • Waiting
  • Another Round
  • Soul

World map

Highly rated films Dieter is yet to see

  • Gintama: The Very Final
  • Revue Starlight: The Movie
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Drive My Car
  • Quo Vadis, Aida?
  • Petite Maman
  • Minari
  • Wheel of Fortune and Fantasy

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more