Highest rated films

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • Triangle of Sadness

    ★★★★½

  • The Batman

    ★★★★

  • Aftersun

    ★★★★

  • The Banshees of Inisherin

    ★★★★

  • Guillermo del Toro's Pinocchio

    ★★★★

  • Decision to Leave

    ★★★★

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    ★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★★

  • Magnolia

    ★★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • James Acaster: Repertoire

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • Groundhog Day

    ★★★★½

  • C'mon C'mon

    ★★★★½

  • Mass

    ★★★★½

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

    ★★★★½

  • Stewart Lee: Carpet Remnant World

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • mother!

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 93 Films logged
  • 7.8 Average per month
  • 1.8 Average per week
Jan Dec
  • 2 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

The Suicide Squad

Jan 1

Last Film

Glass Onion

Dec 30

Diary Milestones

Lightyear
50th Jul 2

Most Watched

Everything Everywhere All at Once

3 times

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

twice

Bo Burnham: Make Happy

twice

Genres, countries & languages

Comedy
40 films
Drama
37 films
Action
20 films
Adventure
19 films
Fantasy
16 films
Romance
15 films
Sci Fi
15 films
Animation
14 films
Crime
13 films
Mystery
13 films
USA
79 films
UK
16 films
France
6 films
China
4 films
Canada
3 films
Denmark
2 films
Turkey
2 films
Mexico
2 films
Sweden
2 films
Ireland
2 films
English
88 films
French
2 films
Danish
1 film
Korean
1 film
Spanish
1 film
Drama
Average 3.93
Romance
Average 3.71
Comedy
Average 3.67
Fantasy
Average 3.61
Crime
Average 3.55
Sci Fi
Average 3.50
Mystery
Average 3.45
Horror
Average 3.43
Family
Average 3.42
Thriller
Average 3.39
France
Average 4.12
UK
Average 3.86
USA
Average 3.57
English
Average 3.64

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 50 Added 68

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

Thor: Love and Thunder
Average weighted rating:

2.5

Most popular

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

Stewart Lee: Carpet Remnant World
Average weighted rating:

4.0

Films Dieter watched in 2022

  • Glass Onion
  • The Banshees of Inisherin
  • Avatar: The Way of Water
  • Moonrise Kingdom
  • Knives Out
  • Sixteen Candles
  • The Guardians of the Galaxy Holiday Special
  • Guillermo del Toro's Pinocchio
  • BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths
  • Bullitt
  • Decision to Leave
  • Weird: The Al Yankovic Story
  • Close
  • Stand by Me
  • mother!
  • Barbarian
  • When Harry Met Sally...
  • Bros
  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Aftersun
  • Entergalactic
  • Werewolf by Night
  • After Yang
  • Chip 'n Dale: Rescue Rangers
  • Everything Everywhere All at Once
  • Bullet Train
  • Triangle of Sadness
  • Station Eleven
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Kramer vs. Kramer
  • Good Luck to You, Leo Grande
  • Three Thousand Years of Longing
  • Nope
  • Wolfwalkers
  • Magnolia
  • The Gentlemen
  • James Acaster: Repertoire
  • Cha Cha Real Smooth
  • Boiling Point
  • Thor: Love and Thunder
  • Thor: Ragnarok
  • Everything Everywhere All at Once
  • Obi-Wan Kenobi
  • Lightyear
  • Uncharted
  • Stewart Lee: Carpet Remnant World
  • Jerrod Carmichael: 8
  • Bo Burnham: The Inside Outtakes
  • On the Count of Three
  • Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead
  • Love, Death & Robots: The Very Pulse of the Machine
  • Love, Death & Robots: Bad Travelling
  • Love, Death & Robots: Three Robots: Exit Strategies
  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Everything Everywhere All at Once
  • jeen-yuhs: A Kanye Trilogy
  • The Northman
  • The Land Before Time
  • Moon Knight
  • Jojo Rabbit
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • The Unbearable Weight of Massive Talent
  • It Follows
  • X
  • The Long Goodbye
  • Faces Places
  • Turning Red
  • Flee
  • Bo Burnham: Make Happy
  • West Side Story
  • The Batman
  • Nightmare Alley
  • Last Night in Soho
  • Edge of Tomorrow
  • C'mon C'mon
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Wet Hot American Summer
  • Cirque du Soleil: Worlds Away
  • Palm Springs
  • Groundhog Day
  • The Fallout
  • The Matrix Resurrections
  • Bo Burnham: Inside
  • Frozen II
  • Hot Fuzz
  • Licorice Pizza
  • Eternals
  • Red Rocket
  • Mass
  • Encanto
  • Hard Eight
  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts
  • The Suicide Squad

World map

Highly rated films Dieter is yet to see

  • National Theatre Live: Prima Facie
  • RRR
  • Kadaisi Vivasayi
  • The First Slam Dunk
  • Joyland
  • Kaguya-sama: Love Is War -The First Kiss That Never Ends-
  • The Quiet Girl
  • The Beasts

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more