RSS feed for simon

simon has logged 366 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Green for Danger

Green for Danger

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Holly and the Ivy

The Holly and the Ivy

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Danger Signal

Danger Signal

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Never Fear

Never Fear

1949
×
Read the review Edit this entry  
25
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mrs Lowry & Son

Mrs Lowry & Son

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lost Holiday

Lost Holiday

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Slumming

Slumming

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
In This Our Life

In This Our Life

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I, Jane Doe

I, Jane Doe

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spare Room

Spare Room

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Angel on the Amazon

Angel on the Amazon

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Rains Came

The Rains Came

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mexican Manhunt

Mexican Manhunt

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Shadow on the Window

The Shadow on the Window

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Badland

Badland

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
I Want to Live!

I Want to Live!

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Woman at War

Woman at War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Woman Wanted

Woman Wanted

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Undertow

Undertow

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Magic

Black Magic

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
That Certain Woman

That Certain Woman

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ramrod

Ramrod

1947
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Great Lie

The Great Lie

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Where the Sidewalk Ends

Where the Sidewalk Ends

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fallen Angel

Fallen Angel

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
The Thing from Another World

The Thing from Another World

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
This Gun for Hire

This Gun for Hire

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Expensive Women

Expensive Women

1931
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Golden Arrow

The Golden Arrow

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Housewife

Housewife

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Burn

Burn

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kansas City Confidential

Kansas City Confidential

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
One Way Passage

One Way Passage

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
I Found Stella Parish

I Found Stella Parish

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Primal

Primal

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Naked Alibi

Naked Alibi

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Parting Glass

The Parting Glass

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Matewan

Matewan

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry