RSS feed for Chris
  • Amanda Knox

    Amanda Knox

    ★★★★

    I honestly didn't think that this story would provoke such a reaction from me. Much like the great 'How To Make A Murderer' it highlights how a despicable sensationalist media and incompetent and mysogenistic  prosecutor  come together to destroy the lives of two innocents for their own gains.

  • Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

    Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Despite being utter nonsense, like its predecessor, I enjoyed it way more than it deserved. I guess growing up with Turtles fandom it was a joy for me to see Krang and the Technodrome in a live action movie

  • Daddy's Home

    Daddy's Home

    ★★★

    This kind of sentimental but stupid comedy is by far what Will Ferrel does best

  • The Shallows

    The Shallows

    Nope. The best thing in this movie was a bad seagul pun

  • The Nice Guys

    The Nice Guys

    ★★★★

    Who'd have thought these two would be such a great comedy duo. I've not laughed this much at a movie in a long time

  • Green Room

    Green Room

    ★★★★

    I'm not sure what to say about Green Room, other than I loved it and I need to go rewatch Blue Ruin. RIP Anton.

  • 31

    31

    ★★★

    Standard fare from Zombie, though what seems like a step backwards after Lords Of Salem. Still fun, and a good villain in Doom-Head, I wanna see more of this guy (and he was at the premier too!).

  • X-Men: Apocalypse

    X-Men: Apocalypse

    ★½

    I was never a big fan of the X-Men movies and this certainly didn't sway me. I literally can't remember a thing that happened in it

  • Don't Breathe

    Don't Breathe

    ★★★★

    A hell of a lot of fun! Panic Room with a turkey baster.

  • Blair Witch

    Blair Witch

    ★★★½

    A worthy sequel to the original. It doesn't quite manage to recreate the raw terror, but at least understands that less is more in terms of horror

  • Argo

    Argo

    ★★★★

    Affleck was the bomb in Phantoms

  • The Shining

    The Shining

    ★★★★★

    Just saw this on the big screen at my local 'world of cine'. Fucking superb! Nickelson is terrifying!