Sort by

Mocca has logged 92 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
First Cow

First Cow

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Gospel According to St. Matthew

The Gospel According to St. Matthew

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Red and the White

The Red and the White

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Berlin File

The Berlin File

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
1900

1900

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Accattone

Accattone

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
Sibyl

Sibyl

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The World

The World

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Timbuktu

Timbuktu

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Gran Casino

Gran Casino

1947
×
★★★
Edit this entry  
08
La Ronde

La Ronde

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kings of the Road

Kings of the Road

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Together

Together

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★
Edit this entry  
03
Dolls

Dolls

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Oliver Twist

Oliver Twist

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Introduction

Introduction

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Still Life

Still Life

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nobody Loves Me

Nobody Loves Me

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry