Sort by

molleigh has logged 126 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Last Man on Earth

The Last Man on Earth

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Feeling Minnesota

Feeling Minnesota

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Bay

The Bay

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sleepwalk

Sleepwalk

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Banana Splits Movie

The Banana Splits Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Parenthood

Parenthood

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Debt Collector

The Debt Collector

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eat

Eat

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Medium Rare

Medium Rare

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frozen

Frozen

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Night Tide

Night Tide

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Airborne

Airborne

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
DumbLand

DumbLand

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
No Through Road 4

No Through Road 4

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
No Through Road 3

No Through Road 3

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
No Through Road 2

No Through Road 2

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
No Through Road

No Through Road

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Saw V

Saw V

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Burial Ground

Burial Ground

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Call Me

Call Me

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Transeltown

Transeltown

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Viy

Viy

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Annie Lloyd

Annie Lloyd

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mountaintop Motel Massacre

Mountaintop Motel Massacre

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Thinner

Thinner

1996
×
Read the review Edit this entry  
23
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wildling

Wildling

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Some Dark Place

Some Dark Place

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Flintstones

The Flintstones

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I've Been Afraid

I've Been Afraid

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Society

Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry