Sort by

mollie has logged 53 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Our Hospitality

Our Hospitality

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Limelight

Limelight

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Blacksmith

The Blacksmith

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Monsieur Verdoux

Monsieur Verdoux

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Rink

The Rink

1916
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sunnyside

Sunnyside

1919
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Easy Street

Easy Street

1917
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
My Wife's Relations

My Wife's Relations

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cinderella III: A Twist in Time

Cinderella III: A Twist in Time

2007
×
Read the review Edit this entry  
19
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Circus

The Circus

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry