Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
mollie

mollie

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for mollie
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • mollie’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★★ Watched by mollie 26 Jun 2022

    some fun stuff in this (honestly some of the more interesting stuff the mcu has ever done!!) but mannnnnn am i feeling that mcu fatigue

  • Obi-Wan Kenobi

    Obi-Wan Kenobi 2022

    Watched by mollie 22 Jun 2022

    as a prequel enjoyer, this was everything to me

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005

    ★★★★½ Rewatched by mollie 16 Jun 2022

    hayden christensen as anakin skywalker you will ALWAYS be famous

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002

    ★★★ Rewatched by mollie 16 Jun 2022

    make star wars camp again!!!!!!

  • Crimes of the Future

    Crimes of the Future 2022

    ★★★½ Watched by mollie 15 Jun 2022

    not as nasty as i wanted it to be but kristen stewart slayed

  • Spree

    Spree 2020

    ★★★★ Watched by mollie 13 Jun 2022

    i like to watch joe keery have fun

  • Desert Hearts

    Desert Hearts 1985

    ★★★★★ Rewatched by mollie 13 Jun 2022

    this is just one of those movies that feels so delicate, so raw, that I have to carry it in my heart to keep it safe

  • Picnic at Hanging Rock

    Picnic at Hanging Rock 1975

    ★★★★ Watched by mollie 13 Jun 2022

    lesbians <3

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    The Lord of the Rings: The Return of the King 2003

    ★★★★★ Rewatched by mollie 07 Jun 2022 2

    happy pride month to frodo and sam <3

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    The Lord of the Rings: The Two Towers 2002

    ★★★★★ Rewatched by mollie 05 Jun 2022

    IT’S ME!!!!! IT’S YOUR SAM!!!! DONT YOU KNOW YOUR SAM!???!?!?!?!!!!

  • Jackass Forever

    Jackass Forever 2022

    Rewatched by mollie 04 Jun 2022

    jackass is like saw but your friends point and laugh at you after you’re tortured

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001

    ★★★★★ Rewatched by mollie 04 Jun 2022

    name something more heart-wrenching than when boromir says “they took the little ones” i DARE you

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 87

Review Tags

72
  • rewatch
  • favorite!!!
  • five star
  • quarantine
  • criterion
  • directed by a woman!!!
  • projected
  • silent
  • film studies
  • short film
  • halloween 2019
  • halloween 2020
  • terrace theater
  • not a fan
  • tv
  • imax 14
  • mcu rewatch
  • profile
  • bp 2020
  • engl 351
  • woah a serious review!
  • engl 212
  • ltgr 270
  • quarantine watchlist
  • hollywood 20
  • thtr 350
  • engl 390
  • bp 2021
  • cinebarre
  • film club
  • citadel
  • marty's mob
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro