RSS feed for Molly
  • The Beyond

    ★★★½

  • Excalibur

    ★★★

  • The Howling

    ★★★★

  • Raging Bull

  • The Elephant Man

  • Stardust Memories

  • Dressed to Kill

    ★★★★

  • Prom Night

    ★★★

  • Airplane!

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★

  • The Fog

    ★★★½

  • All That Jazz

  • Being There

  • The Jerk

  • Salem's Lot

  • Moonraker

    ★★★★

  • The Driller Killer

    ★★★½

  • Stalker

    ★★★★

  • Alien

    ★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★½

  • Manhattan

  • Nosferatu the Vampyre

  • Halloween

    ★★★★

  • Days of Heaven

  • Interiors

  • Shaolin Mantis

    ★★★★

  • The Fury

    ★★★★

  • The 36th Chamber of Shaolin

    ★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★

  • The Spy Who Loved Me

    ★★★½

  • New York, New York

  • Stunts

    ★★

  • Star Wars

    ★★★★

  • Annie Hall

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★

  • Pumping Iron

    ★★★★★

  • Rocky

  • Dogs

    ★★★½

  • Assault on Precinct 13

    ★★★★★

  • Carrie

    ★★★½

  • Network

  • Obsession

    ★★★★

  • All the President's Men

  • Taxi Driver

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

  • Dog Day Afternoon

  • Jaws

    ★★★★½

  • Love and Death

  • Monty Python and the Holy Grail

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★½

  • A Woman Under the Influence

  • Chinatown

  • The Conversation

    ★★★

  • Blazing Saddles

  • The Exorcist

  • Sleeper

  • The Wicker Man

    ★★★★

  • Robin Hood

    ★★★★★

  • Badlands

    ★★★½

  • Mean Streets

    ★★★★★

  • F for Fake

  • Fantastic Planet

    ★★★½

  • O Lucky Man!

    ★★★★½

  • Aguirre, the Wrath of God

    ★★★★★

  • Asylum

    ★★★★

  • Night of the Lepus

    ★★★

  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie

  • Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

  • Frenzy