RSS feed for Molly
  • Guilty as Sin

    Guilty as Sin

    ★★★½

    Single female lawyer, lots of turtlenecks

  • Suspect

    Suspect

    ★★★

    This is kangaroo court!

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★

    We’ve had a screener of this since September but I just watched it because I’m an asshole, anyway it’s good

  • The Silence of the Lambs

    The Silence of the Lambs

    ★★★★★

    Keeps getting sadder every time I see it!

  • Body Parts

    Body Parts

    ★★★★

    A woman doctor! yea right

  • Clemency

    Clemency

    ★★★★

    See also: into the abyss

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★

    All kidding aside, nazis are the worst

  • The Report

    The Report

    ★★★★

    The psychologist who invented “enhanced interrogation” techniques is a straight psychopath. I’m a psychologist. I wonder how many other psychologists are also psychopaths 🤔 

    As always Adam Driver makes the movie. His voice sounds like a warm glass of molasses pouring down my throat

  • Hook

    Hook

    ½

    Revolting experience from beginning to end, and pardon me but I’m glad he’s dead.

  • Three Christs

    Three Christs

    ★★

    Based on one of my favorite psychological texts of all time, but here’s the thing about the experiment - it essentially failed to show anything other than that patients do well when they’re being paid attention to, it has nothing profound to say about identity, and the shit the movie makes up to make a failed, plotless experiment a movie is just... unforgivable drivel. Goggins is good.

  • Harriet

    Harriet

    ★★

    Nobody suggested Julia Roberts play Harriet Tubman, grow up

  • Nick of Time

    Nick of Time

    ★★½

    Insisted we watch, immediately tuned in and out, complained, demanded Matt explain the plot to me, unsatisfied with the answers: The Matt and Molly Story