Highest rated films

  • mother!

    ★★★★★

  • Good Time

    ★★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★★

  • The Disaster Artist

    ★★★★★

  • Black Mirror: USS Callister

    ★★★★★

  • Black Mirror: Hang the DJ

    ★★★★★

  • Black Mirror: Arkangel

    ★★★★★

  • Black Mirror: Crocodile

    ★★★★★

  • Fateful Findings

    ★★★★★

  • The Unknown Girl

    ★★★★★

  • Freeway

    ★★★★★

  • The Woman in the Room

    ★★★★★

  • Becoming Who I Was

    ★★★★★

  • Iron Man 3

    ★★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★

  • Heaven Knows What

    ★★★★

  • Sexy Beast

    ★★★★

  • The Blob

    ★★★★

  • Buster's Mal Heart

    ★★★★

  • The Beguiled

    ★★★★

  • Asylum

    ★★★★

  • Double Down

    ★★★★

  • Pyromaniac

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 104 Films watched
  • 8.7 Average per month
  • 2 Average per week

Milestones

First Film

Sleepwalkers

Mar 31

Last Film

Black Mirror: Black Museum

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
51 films
Thriller
44 films
Horror
26 films
Comedy
24 films
Action
23 films
Sci Fi
21 films
Mystery
15 films
Crime
12 films
Adventure
11 films
Fantasy
9 films
USA
81 films
UK
22 films
Germany
6 films
Canada
6 films
France
5 films
Australia
4 films
Spain
3 films
China
3 films
Hong Kong
2 films
Belgium
2 films
English
97 films
Spanish
10 films
French
6 films
German
5 films
Arabic
2 films
Portuguese
2 films
Hungarian
2 films
Japanese
2 films
Cantonese
2 films
Russian
2 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 26

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Molly’s most liked review

Beatriz at Dinner

★★★★

I just can't decide if I like or hate that ending.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

In the Mood for Love
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Doom
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Investigating Paradise

Films Molly watched in 2017

  • Black Mirror: Black Museum
  • Black Mirror: Metalhead
  • Black Mirror: Hang the DJ
  • Black Mirror: Crocodile
  • Black Mirror: Arkangel
  • Black Mirror: USS Callister
  • The Shape of Water
  • Sexy Beast
  • Molly's Game
  • Pottersville
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Punisher
  • Rough Night
  • The Disaster Artist
  • The Punisher
  • Voyeur
  • Drop Zone
  • Seven Psychopaths
  • Lady Bird
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Fan
  • Pledge Night
  • Double Down
  • Fateful Findings
  • Thor: Ragnarok
  • In the Mood for Love
  • Blade Runner 2049
  • The Florida Project
  • Cult of Chucky
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Creep 2
  • The Boy
  • Them
  • Loving Vincent
  • The Babysitter
  • Blade Runner
  • Gerald's Game
  • A New High
  • When a Stranger Calls Back
  • Doom
  • Super Dark Times
  • Samurai Cop
  • The Prowler
  • mother!
  • It
  • Heaven Knows What
  • Good Time
  • Ingrid Goes West
  • What Happened to Monday
  • Star Trek: Insurrection
  • Mortdecai
  • Iron Man 3
  • Knock Knock
  • Asylum
  • The Dark Tower
  • A Cure for Wellness
  • Pete's Dragon
  • Chopping Mall
  • Dunkirk
  • Air Force One
  • The Bad Batch
  • The Beguiled
  • The Beguiled
  • It Comes at Night
  • Wonder Woman
  • Landline
  • Baby Driver
  • Dean
  • Black Code
  • The Reagan Show
  • Small Town Killers
  • Goldstone
  • Investigating Paradise
  • The Nile Hilton Incident
  • Ninja III: The Domination
  • Manifesto
  • Pyromaniac
  • Becoming Who I Was
  • Brigsby Bear
  • The Lost City of Z
  • Beatriz at Dinner
  • The Bar
  • Backpack Full of Cash
  • The Unknown Girl
  • The Big Sick
  • Split
  • Buster's Mal Heart
  • The Guard
  • Attack the Block
  • Alien: Covenant
  • The Dinner
  • Hot to Trot
  • Unforgettable
  • Sand Castle
  • The Blob
  • The Fate of the Furious
  • Sidekicks
  • The Blob
  • Blood Diner
  • The Woman in the Room
  • Freeway
  • The Discovery
  • Tales from the Darkside: The Movie
  • Sleepwalkers

World Map

Highly rated films Molly is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Coco
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • LA 92
  • Adventure Time: Islands
  • Faces Places

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more